Fot. PAP/EPA

Orędzie pokojowe Franciszka: o czynnym niestosowaniu przemocy

– W 2017 roku starajmy się, być ludźmi, którzy wygnali przemoc ze swego serca, słów i gestów – zaapelował Franciszek w orędziu na 50. Światowy Dzień Pokoju, obchodzony pojutrze, w Nowy Rok. Papież apeluje, by odpowiadać na zło dobrem, co pozwala przerwać niszczący pokój łańcuch niesprawiedliwości.

Światowy Dzień Pokoju jest zawsze obchodzony 1 stycznia w uroczystość Bożej Rodzicielki Maryi. Tym razem pod hasłem: „Wyrzeczenie się przemocy: styl polityki na rzecz pokoju”.

Franciszek w swym orędziu ogłoszonym z tej okazji zaapelował by „wyrzeczenie się przemocy stało się charakterystycznym stylem naszych decyzji, relacji i działań oraz polityki we wszystkich jej formach”.

Zauważył, że dzisiejszy świat jest rozbity, doznając przemocy „w kawałkach”. Podkreśla w jasnych słowach, że reagowanie przemocą na przemoc prowadzi do ogromnego cierpienia, a „w najgorszym przypadku może doprowadzić do śmierci fizycznej i duchowej wielu osób, jeśli nie wręcz wszystkich”.

Przypominając nauczanie Pana Jezusa wskazał, że ten, kto „potrafi rozpoznać przemoc, którą w sobie nosi i pozwala, by uleczyło go Boże miłosierdzie, staje się narzędziem pojednania”.

Franciszek tłumaczy dalej, iż być „prawdziwymi uczniami Jezusa dziś” – oznacza „przyjąć Jego propozycję wyrzeczenia się przemocy”. Wyjaśnił, że jest to propozycja bardzo realistyczna, choć wymaga, aby walczyć ze złem jedynie bronią miłości i prawdy.

Rezygnacja z przemocy – zdaniem papieża – nie ma nic wspólnego z biernością. Tytułem przykładu wskazał w swym orędziu wielkie postaci ukazujące swoim życiem moc „czynnego niestosowania przemocy”: św. Matkę Teresę z Kalkuty, następnie rolę Mahatmy Gandhiego i Khana Abdula Ghaffara Khana w wyzwoleniu Indii oraz Martina Luthera Kinga w kampanii przeciwko dyskryminacji rasowej. Przypomniał też wkład św. Jana Pawła II w pokojowy upadek reżimów komunistycznych w Europie.

Przy okazji papież podkreślił rolę kobiet w budowaniu świata wolnego od przemocy. Wskazał na znaczenie rodziny w budowaniu postaw wolnych od przemocy. Zaapelował o powstrzymanie przemocy domowej oraz nadużyć w stosunku do kobiet i dzieci.

Franciszek zaprotestował też przeciwko oskarżaniu religii, jakoby one były źródłem przemocy i wojen. Stanowczo stwierdził: „Żadna religia nie jest terrorystyczna . Przemoc jest znieważaniem imienia Boga. Nigdy nie przestaniemy powtarzać: Imię Boga nigdy nie może usprawiedliwiać przemocy. Tylko pokój jest święty, a nie wojna!” .

Następnie wezwał zwierzchników politycznych i religijnych, instytucje międzynarodowe i szefów mediów całego świata, by ich programem były ewangeliczne Błogosławieństwa – zobowiązujące do rozwiązywania konfliktów bez jakiejkolwiek przemocy.

Na zakończenie Ojciec Święty zawierzył Matce Bożej wszelkie działania na rzecz wyrzeczenia się przemocy. „W 2017 r. starajmy się, poprzez modlitwę i działania, stawać się ludźmi, którzy wygnali przemoc ze swego serca, słów i gestów oraz budować wspólnoty bez przemocy, które troszczą się o wspólny dom” – zaapelował Franciszek.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze