Orszak Trzech Króli, fot. PAP/Rafał Guz

Orszaki Trzech Króli 2025 pod hasłem „Kłaniajcie się królowie!”

Orszaki Trzech Króli 2025 odbędą się 6 stycznia w kilkuset miastach w Polsce i na świecie. Tym razem wydarzeniu będzie towarzyszyło hasło „Kłaniajcie się królowie!”. Stajenka w Warszawie będzie urządzona na Placu Zamkowym.

Tematem przewodnim orszaków w 2025 r. będzie oddanie przez mędrców pokłonu Nowonarodzonemu Chrystusowi na znak uznania w Nim swojego Króla i Pana. W ten sposób organizatorzy orszaków postanowili nawiązać do ogłoszonego przez papieża Franciszka Roku Jubileuszowego – 2025 lat od narodzenia Chrystusa oraz 1000. rocznicy koronacji pierwszego króla Polski, Bolesława Chrobrego.

Cytując papieża Benedykta XVI z 6 stycznia 2007 r. zaznaczyli, że „przykład mędrców jest zaproszeniem dla dzisiejszych mędrców, by otwarli umysły i serca na Chrystusa i ofiarowali Mu swoje poszukiwanie”.

Stajenka będzie w tym roku urządzona na Placu Zamkowym.

fot. PAP/Przemysław Piątkowski

Orszak w Warszawie

Całe wydarzenie rozpocznie się wędrówką Maryi brzemiennej i Józefa, którzy zgodnie z prawdami ewangelicznymi udali się do Betlejem, aby dać się zapisać podczas spisu ludności zarządzonego przez Cezara Augusta. Wyruszą oni spod pomnika Kopernika na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie o godz. 11.45 w drogę do stajenki na Placu Zamkowym, gdzie dotrą o godz. 12.20.

Pod pomnikiem Kopernika nastąpi także powitanie monarchów z Azji, Afryki i Europy, musztra rycerzy i wojowników, a także próba orszakowych okrzyków. Do drogi oprócz dwórek i rycerzy, będą się szykowały także dwa azjatyckie smoki, pluszowe wielbłądy, kolędnicy i pastuszkowie. Zostaną oni zaatakowani przez diabelskie ordy pragnące zwieść wędrujących z drogi do Betlejem. Na czele orszaku będzie szedł Gwiazdor z Gwiazdą, za nim kolędnicy z wesołym Turoniem, następnie mali pastuszkowie i aniołki.

Na trasie przemarszu zobaczymy gospodę, która nie przyjęła Maryi brzemiennej i Józefa, dwór Heroda, króla, który nie mógł znieść wieści o nowonarodzonym królu żydowskim. W trakcie drogi będzie można usłyszeć polskie kolędy.

Przed godz. 13.00 orszak dotrze na Plac Zamkowy. Punktem kulminacyjnym wydarzenia będzie pokłon Trzech Królów i złożenie ewangelicznych darów.

Fot. Flickr/Archidiecezja Krakowska Biuro Prasowe

Królewski polonez

Królowie reprezentują ludy na trzech kontynentach, więc zaśpiewają Jezusowi kolędy w swoich rodzimych językach, a następnie złożą pokłon uznając Jezusa za Króla i Zbawiciela, za Najwyższego Kapłana ofiarując Mu mirrę – znak cierpienia i symbol proroctwa, kadzidło – znak modlitwy i symbol kapłaństwa oraz złoto – dar czystego serca i symbol królewskiej misji.

Orszakowi azjatyckiemu towarzyszyć będą dwa Smoki wędrujące tanecznym krokiem. Wraz z orszakiem europejskim maszerować będzie Legion Rzymski, z kolei przed orszakiem afrykańskim ujrzymy karawanę pluszowych wielbłądów. Za dworzanami, rycerzami i wojownikami będzie jechał pojazd królewski z Kacprem XVI, królem Europy, Melchiorem XVI, królem Azji i Baltazarem XVI, królem Afryki.

Po oddaniu hołdu Nowonarodzonemu Jezusowi, obecni na placu zatańczą poloneza do melodii kolędy „Bóg się rodzi”. Następnie zaplanowane jest wspólne kolędowanie m.in. z Joszko Brodą.

Fundacja Orszak Trzech Króli zachęca również do wzięcia udziału w Orszakowym Challenge’u Jasełkowym, polegającym na zrobieniu rodzinnej fotografii w strojach jasełkowych, wstawieniu jej na media społecznościowe wraz z nominowaniem kolejnych osób do zabawy.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze