Ósmoklasiści zaczynają egzaminy
Już dzisiaj ósmoklasiści zmierzą się z egzaminem ósmoklasisty z języka polskiego 2024. Ile będzie trwał egzamin i jak będzie wyglądał?
W tym roku po raz szósty odbędzie się egzamin ósmoklasisty, który wprowadzono w 2019 roku w związku z reformą edukacji, likwidującą gimnazja i przywracającą 8-letnią szkołę podstawową. Egzamin ósmoklasisty jest obowiązkowy dla uczniów kończących szkołę podstawową i różni się od matur tym, że nie można go nie zdać.
Wyniki są wyrażane w punktach, które mają znaczenie w procesie rekrutacyjnym, jednak nie ma ustalonego minimalnego wyniku gwarantującego zaliczenie roku szkolnego. Egzamin ósmoklasisty obowiązuje uczniów ósmych klas szkół podstawowych, uczniów szkół artystycznych prowadzących program ogólny na poziomie szkoły podstawowej oraz słuchaczy szkół podstawowych dla dorosłych.
Według harmonogramu na rok 2024 ustalonego przez Centralną Komisję Egzaminacyjną, główne daty egzaminów ósmoklasisty w tym roku są następujące:
- 14 maja (wtorek) – egzamin z języka polskiego,
- 15 maja (środa) – egzamin z matematyki,
- 16 maja (czwartek) – egzamin z języka obcego nowożytnego (angielskiego, francuskiego, hiszpańskiego, niemieckiego, rosyjskiego lub włoskiego)
Wszystkie egzaminy rozpoczynają się o godzinie 9:00. Uczniowie, którzy z przyczyn losowych, po ich udokumentowaniu (na przykład zaświadczeniem lekarskim), nie będą mogli przystąpić do egzaminu w terminie głównym, napiszą go w terminie dodatkowym. Komisja ustaliła, że terminy dodatkowe odbędą się w drugim tygodniu czerwca 2024 roku:
- 10 czerwca (poniedziałek) – egzamin z języka polskiego,
- 11 czerwca (wtorek) – egzamin z matematyki,
- 12 czerwca (środa) – egzamin z języka obcego nowożytnego
Jak wygląda egzamin?
Każdy z egzaminów ósmoklasisty odbywa się przez trzy kolejne dni. Oprócz różnic w zakresie materiału egzaminacyjnego – różnią się one również czasem przeznaczonym na rozwiązanie zadań w arkuszu. Egzamin z języka polskiego trwa 120 minut, z matematyki – 100 minut, natomiast z języka obcego nowożytnego – 90 minut.
Niektórym uczniom przyznaje się dodatkowy czas na egzaminach, wynoszący odpowiednio 180 (język polski), 150 (matematyka) i 135 minut (język obcy). Taka forma wsparcia jest kierowana do uczniów z różnymi specyficznymi trudnościami w uczeniu się, takimi jak dysleksja, dysgrafia, dysortografia i dyskalkulia. Prawo do dodatkowego czasu mają również uczniowie z różnymi innymi potrzebami, włączając w to osoby niedowidzące i niewidome, niedosłyszące i niesłyszące, osoby ze spektrum autyzmu (w tym z zespołem Aspergera), z afazją, niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim oraz z niepełnosprawnością ruchową spowodowaną dziecięcym porażeniem mózgowym.
Kiedy wyniki?
Uczniowie poznają swoje wyniki i otrzymają zaświadczenia o szczegółowych wynikach egzaminu ósmoklasisty 3 lipca. Dotyczy to zarówno tych, którzy przystąpią do egzaminu w terminie głównym, jak i dodatkowym.
Egzamin ósmoklasisty oparty jest o wymagania egzaminacyjne, które zawarte zostały w załączniku do rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki z 2022 roku. Wymagania egzaminacyjne z języka polskiego obejmują:
- kształcenie literackie i kulturowe,
- kształcenie językowe,
- tworzenie wypowiedzi,
- samokształcenie
Na egzaminie ósmoklasisty konieczne jest posiadanie długopisu lub pióra z czarnym tuszem/atramentem; niedopuszczalne jest używanie długopisów zmazywalnych/ścieralnych. Przydatne może być także wzięcie linijki na egzamin z matematyki. Zabrania się korzystania z kalkulatorów podczas egzaminu, chyba że uczestnik posiada opinię PPP dotyczącą dyskalkulii i spełnia określone kryteria. Używanie słowników jest niedozwolone, podobnie jak wnoszenie do sali egzaminacyjnej lub korzystanie z urządzeń telekomunikacyjnych. Uczestnicy egzaminu mogą mieć przy sobie butelkę wody. Dodatkowo wymagane jest posiadanie przy sobie dokumentu tożsamości, takiego jak legitymacja szkolna.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |