FOT. MATERIAŁY ZAMAWIAJĄCEGO

Ostatnie pożegnanie bliskiego zmarłego – jak przebiega?

Strata bliskiej osoby to zawsze trudne i bolesne doświadczenie dla rodziny i przyjaciół. Tym ważniejsze jest godne przygotowanie ceremonii ostatniego pożegnania, pozwalające upamiętnić zmarłego oraz odpowiednio go pożegnać.

Jak powinno przebiegać ono w rodzinie chrześcijańskiej? Jakie są etapy ceremonii pogrzebowych? O tym napiszemy poniżej.

Czuwanie przy zmarłym – wielowiekowa tradycja pełna modlitwy

W polskiej tradycji obrzędowość pogrzebowa bywała bardzo rozbudowana i przepełniona licznymi symbolami. Warto choćby wymienić takie zjawiska, jak pompa funebris, czyli wręcz teatralne obyczaje funeralne, które praktykowali obywatele naszego kraju w czasach nowożytnych.

Również obecnie ostatnie pożegnanie może przybierać różne formy związane z lokalnymi praktykami, historią danego regionu oraz obyczajami przekazywanymi w rodzinach z pokolenia na pokolenie. Dotyczy to również kwestii czuwania przy zmarłym. W dawnych czasach organizowano je w domu zmarłego i mogło trwać wiele godzin. Choć obecnie czuwanie nieco się zmieniło, wciąż jednak jest to wspólna modlitwa za duszę zmarłego przy jego trumnie. Może się to odbywać w sali pożegnań zakładu pogrzebowego lub w kościele bezpośrednio przed rozpoczęciem głównych nabożeństw żałobnych.

Msza święta pogrzebowa

Głównym etapem ceremonii ostatniego pożegnania jest nabożeństwo odprawiane w kościele (najczęściej w parafii zmarłego) lub w kaplicy cmentarnej przy cmentarzach komunalnych (zwłaszcza w dużych metropoliach). Msza Świętej może mieć skromny charakter lub niezmiernie rozbudowaną formę z bogatą oprawą muzyczną. Zawsze jednak jest okazją do godnego pożegnania i modlitwy za duszę zmarłej bliskiej osoby. W organizacji wszystkich formalności związanych z oprawą (muzyka, kwiaty) mogą pomóc pracownicy parafii lub specjaliści, którzy reprezentują np. zakład pogrzebowy Hades: DomPogrzebowyLomianki.pl.

Odprowadzenie zmarłego na miejsce spoczynku

Po zakończeniu Mszy Świętej kapłan i zgromadzeni wierni odprowadzają zmarłego na miejsce ostatniego spoczynku na cmentarzu. Tam odmawia się ostatnie modlitwy błagalne o przyjęcie duszy zmarłego do społeczności świętych. Na koniec następuje złożenie trumny lub urny w grobie przez pracowników zakładu pogrzebowego lub cmentarza.

Po zasunięciu płyty nagrobnej bądź zasypaniu grobu można na nim ułożyć przyniesione ze sobą kwiaty (najczęściej lilie, kalie, chryzantemy czy anturium – głównie w kolorze białym, czerwonym, fioletowym) lub znicze, mające symbolizować pamięć, szacunek i miłość do osoby, która odeszła już do innego świata.

Upamiętnienie bliskiej osoby – symbolika dekoracji z nagrobków

Jeśli ciało nie zostało złożone w stworzonym wcześniej rodzinnym grobowcu, po pewnym czasie po ceremonii pogrzebowej można wznieść nad grobem pomnik – widoczny znak pamięci. Miewa on prostą lub nowoczesną formę. W naszym klimacie często wykorzystuje się trwałą, kamienną oprawę z marmuru lub granitu. Na niej umieszcza się szereg symboli związanych głównie z wiarą. Do najczęściej stosowanych na katolickich cmentarzach zaliczają się oczywiście krzyże. Spotyka się jednak również inne przedstawienia. Do szczególnie popularnych zaliczają się: anioły, latarnie i pochodnie, urny, róże, klepsydry. Ich dobór zależy od regionalnych tradycji, aktualnych trendów, ale też oczywiście charakteru zmarłego i woli jego bliskich.

Zawsze jednak grobowiec – bez względu na jego formę – pomaga upamiętnić bliską osobę, tworzy miejsce do wspominania jej i modlitwy za jej duszę.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze