Oświęcim: Fundacja Maksymiliana Kolbego organizuje 14. warsztaty europejskie w Auschwitz
Już po raz czternasty Fundacja Maksymiliana Kolbego zorganizuje w dniach 11-16 sierpnia na terenie byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz w Oświęcimiu warsztaty z udziałem przedstawicieli różnych krajów europejskich.
Ta forma spotkania jest ważną platformą dla przedyskutowania pozostających ciągle w pamięci śladów i urazów po Auschwitz i drugiej wojnie światowej, poinformowało 31 lipca w swoim komunikacie biuro prasowe Konferencji Biskupów Niemieckich. Uczestnicy warsztatów – 30 młodych ludzi z 11 krajów Europy Wschodniej i Zachodniej – będą mieli możliwość podzielenia się różnymi doświadczeniami i perspektywami w zakresie przezwyciężania przemocy i pojednania oraz wymiany poglądów na temat związanych z tym wyzwań, czytamy w komunikacie.
Znaczenie warsztatów wobec współczesnych konfliktów
Przewodniczący Kuratorium Fundacji Maksymiliana Kolbego, emerytowany arcybiskup Bambergu Ludwig Schick podkreślił szczególne znaczenie tegorocznych warsztatów w obliczu trwającej wojny w Ukrainie oraz różnego rodzaju konfliktów regionalnych w Europie i na świecie.
„Świat stoi obecnie w obliczu różnych konfliktów. Szczególnie teraz ważne jest, aby pozostać w dialogu i pracować na rzecz pojednania i pokoju. Nienawiść i przemoc nie mogą mieć ostatniego słowa. Niezbędna jest sprawiedliwość dla ofiar i solidarność z nimi. Warsztaty umożliwiają młodym ludziom z całej Europy wspólne uczenie się od Auschwitz i przyczynianie się do bardziej pokojowej przyszłości” – zaznaczył.
Abp Schick odprawi mszę św. w Auschwitz 14 sierpnia 2023 r., w rocznicę śmierci św. Maksymiliana Kolbego.
Fundacja Maksymiliana Kolbego
Dyskusje prowadzone podczas warsztatów mają wzorcowe znaczenie nie tylko dla konkretnego przypadku Auschwitz, ale także dla radzenia sobie z doświadczeniami przemocy i ich konsekwencjami w ogóle. Coroczne warsztaty przyczyniają się do wzmocnienia europejskiego dyskursu mającego na celu uzdrowienie i pojednanie.
„Intensywne spotkania uczestników tworzą europejską sieć, która wspiera się nawzajem w swoich działaniach. W tym roku abp Schick wygłosi wykład, w którym przedstawi swoją ekspertyzę na temat roli Kościoła w procesach pojednania” – czytamy w komunikacie biura prasowego episkopatu Niemiec.
Fundacja Maksymiliana Kolbego powstała w 2007 roku, jest wspólnym dziełem Konferencji Biskupów Polski i Niemiec. Celem tej katolickiej fundacji jest wnoszenie wkładu w umacnianie współpracy Kościołów na rzecz pojednania w Europie oraz zaangażowanie się w pomoc ofiarom niesprawiedliwości i przemocy. Przewodniczącym Kuratorium Fundacji jest Ludwig Schick, emerytowany arcybiskup Bambergu, a ze strony Konferencji Episkopatu Polski, emerytowany metropolita katowicki abp Wiktor Skworc. W jej pracach uczestniczy także ks. Jarosław Mrówczyński, zastępca sekretarza generalnego KEP oraz dr Piotr Cywiński, dyrektor Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |