PAP/Zbigniew Meissner

Oświęcim: obchody 79. rocznicy likwidacji obozu Romów w Auschwitz

Przy pomniku upamiętniającym zagładę Romów i Sinti, na terenie byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz II-Birkenau obchodzono dziś 79. rocznicę likwidacji obozu Romów w Auschwitz.

Obóz ten został zlikwidowany przez Niemców w nocy z 2 na 3 sierpnia 1944 r. Wtedy to zamordowano w komorach gazowych około 4,3 tysiąca dzieci, kobiet i mężczyzn – ostatnich romskich więźniów obozu. 2 sierpnia obchodzony jest jako Dzień Pamięci o Zagładzie Sinti i Romów. W dzisiejszych obchodach uczestniczyli przedstawiciele władz państwowych, organizacji międzynarodowych, ambasadorowie i dyplomaci, politycy, przedstawiciele władz lokalnych, instytucji i muzeów, które następnie oddały hołd Ofiarom i złożyły wieńce.

>>> Dyrektor Muzeum Auschwitz-Birkenau: świat się nie zmienił, czy zareagujemy wystarczająco wcześnie?

Konieczność walki z rasizmem i wykluczeniem

– Jestem bardzo poruszona i wzruszona, że dziś – z okazji Europejskiego Dnia Pamięci o Holokauście Sinti i Romów – mogę przemawiać do Państwa jako przedstawicielka naszych ocalałych – mówiła podczas obchodów Gerda Pohl. Mówiąc o historii swojej rodziny wspominała:

– Mój zmarły mąż Horst Pohl walczył o życie tutaj, w Auschwitz. Dlatego jest dla mnie szczególnie ważne, aby pamiętać o Holokauście na Sinti i Romach właśnie w tym miejscu – podkreślała.

W swoim wystąpieniu nawiązywała do problemu dyskryminacji i wykluczeń:

– Musimy jednak uważać, by nie zaczęły się one ponownie. […] Dlatego proszę was z całego serca, walczcie z rasizmem, gdziekolwiek go napotkacie. Przede wszystkim chciałabym zaapelować do młodych ludzi: To w waszych rękach leży przyszłość Niemiec, Europy i całego świata – mówiła Gerda Pohl.

Fot. PAP/Zbigniew Meissner

Chciano wymazać naród, który istniał w Europie od stuleci

Nawiązując do historii, Roman Kwiatkowski, Prezes Stowarzyszenia Romów w Polsce powiedział, że zbrodnicza ideologia nazizmu w ten sposób chciała wymazać z mapy Europy naród, który w jej historii istniał od prawie 700 lat.

– Ale Romowie i Sinti przetrwali Zagładę, tak jak przetrwali każdy okres prześladowań i wykluczeń. […] Przetrwali także po to, by teraz dać świadectwo prawdy o czasach pogardy i ich skutkach. Cieszy nas, że każdego roku coraz więcej młodzieży jest tu z nami – zauważył Roman Kwiatkowski.

Zapowiadając przyszłoroczną okrągłą rocznicę, Roman Kwiatkowski podkreślał, że za rok przypada 80. rocznica Zagłady obozu Romów w Auschwitz-Birkenau.

– Mam nadzieję, że spotkamy się wówczas wolni od wielu obaw, które dziś nam towarzyszą, a wspomnienie Holokaustu będzie przede wszystkim lekcją historii i pamięci, a nie ostrzeżeniem przed nowym zagrożeniem fanatyzmu i rasizmu – powiedział Kwiatkowski. – Przyszłe pokolenia nigdy nie mogą doświadczyć losu swoich przodków, za to jesteśmy wszyscy przed nimi odpowiedzialni – apelował Prezes Stowarzyszenia Romów w Polsce.

Głos zabrał także Romani Rose, przewodniczący Centralnej Rady Niemieckich Sinti i Romów. Jak zaznaczył, Auschwitz jest symbolem cezury w historii cywilizacji i zbrodni przeciwko ludzkości dokonanej przez nazistów wobec 500 000 Sinti i Romów oraz 6 milionów Żydów.

– Z wielkim niepokojem obserwujemy dziś, jak antydemokratyczne postawy i brutalny prawicowy ekstremizm rozprzestrzeniają się w całej Europie – mówił Rose.

W swoim wystąpieniu Rose powiedział, że w Europie Wschodniej duża część Romów żyje w warunkach przypominających apartheid i jest wykluczona w obszarach edukacji, mieszkalnictwa, zatrudnienia i opieki zdrowotnej.

Fot. PAP/Zbigniew Meissner

Powołując się na najnowsze raporty Agencji Praw Podstawowych UE z 2022 r. stwierdził, że ponad 80% mniejszości romskiej, zwłaszcza w Europie Środkowej i Wschodniej, jest zagrożonych ubóstwem, a 50% cierpi z powodu poważnych trudności materialnych. Segregacja edukacyjna nawet wzrosła w ostatnich latach, a ponad 50% romskich dzieci i młodzieży uczęszcza do segregowanych instytucji edukacyjnych, na przykład w Bułgarii i na Słowacji. W Rumunii 40% gospodarstw domowych mniejszości nadal nie ma dostępu do czystej wody pitnej – zaznaczył przewodniczący Centralnej Rady Niemieckich Sinti i Romów.

– Unia Europejska z dumą powołuje się na Kartę, dla której prawa człowieka są fundamentalne. Z tego właśnie powodu zadaniem demokratycznych państw musi być dalsze ignorowanie poniżających i nieludzkich warunków wobec naszej mniejszości w ich krajach – apelował Romani Rose.

Pamięć obowiązkiem i odpowiedzialnością

O pamięci i jej współczesnych implikacjach mówiła Nicola Beer, wiceprzewodnicząca Parlamentu Europejskiego.

– Naszym obowiązkiem i odpowiedzialnością jest pamięć. Naszą wspólną odpowiedzialnością musi być edukowanie kolejnych pokoleń o Holokauście Sinti i Romów – podkreślała Beer.

Fot. PAP/Zbigniew Meissner

Michał Kamiński, wicemarszałek Senatu RP zaznaczył, że dzisiaj znowu, zarówno na Zachodzie jak i na wschodzie Europy, stare demony podnoszą głowy.

„Okazuje się, że tak jak 80-90 lat temu na ziemi niemieckiej, tak dzisiaj i w innych krajach, doświadczamy ponurej lekcji, że żaden naród i żadna cywilizacja nie jest zabezpieczona przed grzechem rasizmu i nienawiści” – apelował polityk.

Do uczestników obchodów list skierował Premier RP, Mateusz Morawiecki. „Raz jeszcze podejmujemy zobowiązanie, że uczynimy wszystko, by czasy pogardy już nigdy nie powróciły, by szacunek wobec drugiego człowieka zawsze był najważniejszą wartością” – napisał Premier.

Fot. PAP/Zbigniew Meissner

Zagłada Romów podczas II wojny światowej

Od 1933 r. Romowie stali się, obok Żydów, celem prześladowań o podłożu rasistowskim: najpierw poprzez rejestrację, pozbawienie prawa do wykonywania niektórych zawodów, zakaz zawierania małżeństw mieszanych, potem kierowanie do robót przymusowych, aż wreszcie osadzanie w obozach koncentracyjnych. Naziści uznali ich za „element wrogi”, „dziedzicznie” uwarunkowany skłonnością do popełniania przestępstw i zachowań aspołecznych.

Po wybuchu II Wojny Światowej podjęto decyzję o przesiedleniu niemieckich Romów do okupowanej Polski. Niemieckie władze policyjne zaczęły dokonywać aresztowań i egzekucji Romów na terenach okupowanych, w tym także na tyłach frontu wschodniego, gdzie wraz z Żydami byli masowo mordowani przez tzw. Einsatzkommanda.

Od 1943 r., na mocy rozkazu Heinricha Himmlera, deportowano do Auschwitz Sinti i Romów głównie z Niemiec, Austrii, Czech i Polski. W sumie Niemcy deportowali do Auschwitz około 23 tysięcy Romów, z czego dwa tysiące zostało zamordowanych bez wciągania do ewidencji obozowej. 21 tysięcy osób zostało zarejestrowanych w obozie, spośród nich zginęło około 19 tysięcy – zmarli z głodu i chorób oraz zostali zamordowani w komorze gazowej w chwili likwidacji „obozu cygańskiego”.

Fot. PAP/Zbigniew Meissner

W bloku 13, na terenie Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau, znajduje się wystawa upamiętniająca zagładę Romów i Sinti, która ukazuje szczególny wymiar nazistowskiego ludobójstwa popełnionego na Romach w okupowanej przez nazistów w Europie. W byłym obozie Birkenau, na odcinku BIIe, znajduje się pomnik upamiętniający Ofiary narodowości romskiej.

Historię romskich Ofiar obozu przybliża lekcja internetowa „Romowie w Auschwitz”, jeden z odcinków podcastu “O Auschwitz”, a także 7. tom serii edukacyjnej Głosy Pamięci. Na stronach Google Cultural Institute dostępna jest również przygotowana przez Muzeum wystawa „Romowie w Auschwitz”.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze