fot. PAP/Mateusz Marek

Otwarcie wystawy „Willmann encore. Męczeństwa apostołów” [ZDJĘCIA]

Warszawska wystawa monograficzna Michaela Leopolda Willmanna (1630 –1706) to pierwsze takie przedsięwzięcie w stolicy i wyjątkowa okazja do podziwiana dzieł światowej klasy artysty okresu baroku.

Z bogatego dorobku artystycznego Michaela Leopolda Willmanna, liczącego ok. 500 prac, do czasów współczesnych zachowało się ok. 300. W Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego znalazło się 18 wielkich płócien ze słynnego cyklu „Męczeństwo apostołów”, natomiast w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej zaprezentowano 30 mniejszych obrazów i około 30 rysunków i grafik autorskich.

Obraz „Śmierć św. Benedykta”, fot. PAP/Mateusz Marek


Prezentowane prace pochodzą ze zbiorów Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Muzeum Narodowego w Warszawie, Biblioteki Narodowej i Muzeum Archidiecezji Warszawskiej. Warszawska wystawa dzieł „śląskiego Rembrandta” jest kontynuacją wystawy „Willmann. Opus magnum”, która miała miejsce we Wrocławiu.

>>> Kard. Ravasi: wiara i sztuka są jak siostry, interesuje je niewidzialne

fot. PAP/Mateusz Marek


Po przeszło 75 latach scalony został słynny cykl „Męczeństwa apostołów”. Pierwotnie obrazy z tego cyklu dekorowały kościół opactwa cystersów w Lubiążu, a po II wojnie światowej znalazły się w wybranych warszawskich świątyniach. Dzięki pomocy MKiDN, tym razem to w Warszawie będzie można w jednym miejscu podziwiać ten monumentalny cykl obrazów oraz inne dzieła Willmanna.  Wystawa „Willmann w Warszawie” prezentowana będzie w dwóch lokalizacjach:
Sztuka Willmanna pozostaje niekwestionowanym zjawiskiem artystycznym, ale dzisiaj nabiera także innego, dodatkowego znaczenia. Demonstruje, że na przekór licznym przeciwnościom losu, człowiek może znaleźć w sobie wiarę, jej głębię i siłę do tego, aby dać odpór wszelkim nieszczęściom. Sztuka ta prezentuje często też ofiarę, która czyni człowieka szlachetniejszym, świadomym tego, iż nie jest samotny, że jego życie czemuś ma służyć i o czymś zaświadczać. Bardzo wierzymy w to, iż te przesłania staną się naszym wspólnym doświadczeniem.

Dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu Piotr Oszczanowski, fot. PAP/Mateusz Marek

Wystawa „Willmann. Opus minor” w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej prezentuje mniejsze dzieła „śląskiego Rembrandta”, którego słynna artystyczna wszechstronność dawała pole do demonstracji wyjątkowego talentu. Są to obrazy mniejszego formatu, rysunki i grafiki, które składają się na jedyny w swoim rodzaju jakościowy pendant do wystawy wrocławskiej, a tytuł tej warszawskiej prezentacji –„Willmann. Opus minor” –staje się swoistym uwieńczeniem całego projektu wystawienniczego dedykowanego temu malarzowi. Wszystko to składa się na bogatsze, bardziej zróżnicowane i tym sposobem pełniejsze zaprezentowanie dorobku artysty. (prof. Piotr Oszczanowski, dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu)

Ks. bp Michał Janocha, fot. PAP/Mateusz Marek


Wystawa „Willmann encore. Męczeństwa apostołów” w oddziale MT5,14 jest prezentacją monumentalnych obrazów Willmanna wchodzących w skład jego imponującego cyklu malarskiego „Męczeństwa apostołów” przeznaczonego pierwotnie do kościoła opactwa cystersów w Lubiążu. To ponowne (encore) ich scalenie jest próbą zademonstrowania jeszcze raz i jeszcze na chwilę tego geniuszu Willmanna, którego – wraz z powrotem tych obrazów do licznych świątyń warszawskich – już nie będzie nam dane w ten sposób podziwiać i przeżywać. Przywrócenie w zbliżonej formie pierwotnego zamysłu prezentacji tego cyklu pozwala bowiem na wyjątkową demonstrację jego wymowy teologicznej. W dziełach tych zawiera się i wielki talent ich twórcy, i szczególne poczucie religijności oraz zawierzenia, które całe życie towarzyszyło poczynaniom Willmanna. Stanowią one szczególną wartość dla sztuki baroku naszej części Europy i są wyjątkowo cenną spuścizną religijną i artystyczną.

Galeria (7 zdjęć)

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze