fot. PAP/Marek Zakrzewski

Paderewski przybył do Poznania – początek obchodów rocznicy powstania wielkopolskiego

Tłumy poznaniaków czekały w czwartkowe popołudnie na przyjazd na Dworzec Letni pociągu wiozącego Ignacego Jana Paderewskiego. Każdego roku inscenizacja przybycia do Poznania polityka i kompozytora otwiera główne obchody wybuchu powstania wielkopolskiego.

106 lat temu, dzień po jego przybyciu, wybuchło powstanie wielkopolskie. Insurekcja rozpoczęta 27 grudnia 1918 r. w Poznaniu była największym zwieńczonym zwycięstwem zrywem niepodległościowym na terenie zaborów.

>>> Miasteczko Powstańcze to część obchodów 106. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego. [+GALERIA]

Organizowana od około 40 lat inscenizacja przyjazdu Paderewskiego do Poznania to inicjatywa Poznańskiego Chóru Nauczycieli im. Ignacego Jana Paderewskiego. W rolę męża stanu po raz kolejny wcielił się poznański aktor Andrzej Lajborek. Zabytkowy skład, który wjechał w czwartek na Dworzec Letni prowadzony był przez lokomotywę parową z Parowozowni Wolsztyn.

fot. PAP/Marek Zakrzewski

Tradycyjna inscenizacja w drugi dzień świąt Bożego Narodzenia to preludium do głównych uroczystości odbywających się w Poznaniu dzień później. W tym roku po raz czwarty, 27 grudnia przypada Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego.

Centralne obchody 106. rocznicy wybuchu powstania wielkopolskiego 1918-1919 organizują Samorząd Województwa Wielkopolskiego wraz z Towarzystwem Pamięci Powstania Wielkopolskiego.

„Rocznica wybuchu powstania wielkopolskiego to dla nas, regionalnej wspólnoty, wielkie święto. Chyba największe. Wszystkich nas łączy. Mamy powody do dumy z tego zwycięskiego zrywu – dla siebie wywalczyliśmy niepodległość, a dla Polski kształt kraju wzbogaconego o silny gospodarczo region” – powiedział PAP marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak.

Główne uroczystości odbędą się w piątek po południu przy pomniku Powstańców Wielkopolskich z udziałem władz państwa i regionu. Odczytany zostanie apel pamięci oraz złożone zostaną kwiaty w hołdzie bohaterom.

fot. PAP/Marek Zakrzewski

W ciągu dnia zaplanowano składanie kwiatów w miejscach pamięci oraz zapalenie zniczy m.in. przy grobie dowódcy powstania gen. Stanisława Taczaka. W intencji powstańców w poznańskiej farze odprawiona zostanie msza święta.

Przez cały dzień czynne będzie Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919. Będzie możliwość zwiedzania ekspozycji stałej muzeum oraz wystawy czasowej „Generał Stanisław Taczak – naukowiec, dowódca, społecznik”.

Przed Odwachem pojawi się obozowisko, w ramach którego grupy rekonstrukcyjne odtworzą atmosferę z 1918 roku. Będą pokazy musztry, lekcje żywej historii i gra historyczno-edukacyjna dla rodzin i młodzieży. Tam też, w związku z obchodami 150. rocznicy urodzin gen. Stanisława Taczaka, na chętnych czekał będzie tort.

28 grudnia uroczystości przeniosą się do Warszawy. Zostanie odprawiona msza św. Przy Grobie Nieznanego Żołnierza, będzie też odczytany wojskowy apel pamięci. Przy pomniku Powstańców Wielkopolskich i Śląskich na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach złożone zostaną kwiaty.

Galeria (6 zdjęć)
Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze