Pakistan: pierwsza kaplica chrześcijańska na uniwersytecie
Wicekanclerz uczelni Muhammad Zafar Iqbal dał wyraz wierze w międzyreligijną zgodę i podkreślił, że „zarówno meczety, jak kościoły są miejscami świętymi, w których oddaje się cześć Bogu”. Dodał, że „kaplica uniwersytecka jest żywym przykładem islamsko-chrześcijańskiego braterstwa”.
Abp Arshad podziękował władzom uczelni i rządowi Pakistanu za zapewnienie miejsca kultu, w którym mniejszość religijna będzie mogła swobodnie wyznawać swą wiarę. Powołał się na Muhammada Alego Jinnaha, zwanego Ojcem Narodu, który apelował o zapewnienie w tym kraju wolności religijnej, państwa prawa i równości dla wszystkich. – Jesteście wolni, by iść do swoich świątyń, do swoich meczetów i innych miejsc kultu. Możecie należeć do jakiejkolwiek religii, kasty czy wyznania: to nie ma nic wspólnego z państwem – cytował hierarcha.
Nowa kaplica jest absolutnym novum w tym w większości muzułmańskim kraju, gdzie chrześcijanie często padają ofiarą prześladowań. Dotychczas na niemal 180 wyższych uczelniach Pakistanu wolno było budować jedynie meczety. Chrześcijańskie miejsca kultu dozwolone były tylko w placówkach chrześcijańskich. Nie ma natomiast wcale uniwersyteckich świątyń dla hinduistów ani sikhów – innych mniejszości religijnych w tym kraju.
Inicjatorem budowy kaplicy był w 2015 r. były wikariusz generalny diecezji Fajsalabad, który przeznaczył na ten cel 300 tys. rupii (około 9 tys. zł), teren pod budowę zaś ofiarowała uczelnia.
W ceremonii poświęcenia wzięło udział ponad 70 chrześcijan, mieszkających na kampusie uniwersyteckim.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |