fot. Open Doors

Pakistan: pierwsza kaplica chrześcijańska na uniwersytecie

Po raz pierwszy w historii Pakistanu na islamskim uniwersytecie powstała chrześcijańska kaplica. Ma „zaspokajać potrzeby religijne studentów i pracowników – chrześcijan”.

Kaplica pw. Matki Bożej stanęła na terenie Uniwersytetu Rolniczego w Fajsalabadzie. Jej poświęcenia dokonał 15 kwietnia abp Joseph Arshad, ordynariusz Islamabadu-Rawalpindi i przewodniczący konferencji episkopatu Pakistanu. – Obecność kościoła na terenie uniwersytetu będzie przesłaniem miłości i zgody w całym kraju. Chrześcijanie będą przychodzić tu, by się modlić o rozwój i pomyślność uczelni i kraju – powiedział hierarcha, który do niedawna był biskupem Fajsalabadu.

Wicekanclerz uczelni Muhammad Zafar Iqbal dał wyraz wierze w międzyreligijną zgodę i podkreślił, że „zarówno meczety, jak kościoły są miejscami świętymi, w których oddaje się cześć Bogu”. Dodał, że „kaplica uniwersytecka jest żywym przykładem islamsko-chrześcijańskiego braterstwa”.

Abp Arshad podziękował władzom uczelni i rządowi Pakistanu za zapewnienie miejsca kultu, w którym mniejszość religijna będzie mogła swobodnie wyznawać swą wiarę. Powołał się na Muhammada Alego Jinnaha, zwanego Ojcem Narodu, który apelował o zapewnienie w tym kraju wolności religijnej, państwa prawa i równości dla wszystkich. – Jesteście wolni, by iść do swoich świątyń, do swoich meczetów i innych miejsc kultu. Możecie należeć do jakiejkolwiek religii, kasty czy wyznania: to nie ma nic wspólnego z państwem – cytował hierarcha.

Nowa kaplica jest absolutnym novum w tym w większości muzułmańskim kraju, gdzie chrześcijanie często padają ofiarą prześladowań. Dotychczas na niemal 180 wyższych uczelniach Pakistanu wolno było budować jedynie meczety. Chrześcijańskie miejsca kultu dozwolone były tylko w placówkach chrześcijańskich. Nie ma natomiast wcale uniwersyteckich świątyń dla hinduistów ani sikhów – innych mniejszości religijnych w tym kraju.

Inicjatorem budowy kaplicy był w 2015 r. były wikariusz generalny diecezji Fajsalabad, który przeznaczył na ten cel 300 tys. rupii (około 9 tys. zł), teren pod budowę zaś ofiarowała uczelnia.

W ceremonii poświęcenia wzięło udział ponad 70 chrześcijan, mieszkających na kampusie uniwersyteckim.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze