Pakistan: w wyniku fatwy zamknięto jedyny bank mleka kobiecego
Tylko miesiąc działał pierwszy w Pakistanie bank mleka kobiecego. Otwarto go w Karaczi i był odpowiedzią na wołanie lekarzy, którzy mleko matek wskazywali jako pokarm ratujący życie wielu noworodków. Placówkę zamknięto w wyniku islamskiej fatwy.
Bank mleka kobiecego został otwarty na prośbę lekarzy z Sindh Institute of Child Care and Neonatology. W znacznej mierze był finansowany przez Fundusz Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci (UNICEF), czyli oenzetowską organizację zajmującą się niesieniem wsparcia dzieciom w sytuacjach kryzysowych. Placówka została zainaugurowana przez ministra zdrowia, a Pakistańskie Stowarzyszenie Pediatrów nazwało ją „kamieniem milowym w trosce o zdrowie dzieci i ich matek”. Przypomniano, że w tym kraju przychodzi na świat wiele wcześniaków, które mają mniej niż 34-tygodnie i ważą mniej niż 2 kg. Brak pokarmu matek zwiększa ryzyko infekcji i przedwczesnych śmierci dzieci. Stąd pomysł utworzenia banku mleka kobiecego, które bezpłatnie trafiałby do potrzebujących noworodków.
Instytut w Karaczi poinformował, że otwarcie banku mleka otrzymało pozytywną opinię wysokich muzułmańskich jurystów, którzy udzielili inicjatywie swojego wsparcia. Po miesiącu działalności na placówkę wydano jednak fatwę, czyli negatywną opinię muzułmańskiego muftiego, która doprowadziła do jej zamknięcia. Powodem jej nałożenia był m.in. fakt, że placówka nie gwarantuje tego, iż muzułmańskie dzieci będą otrzymywały mleko jedynie od muzułmańskich matek. Lekarze zapowiedzieli odwołanie od nałożonego zakazu i postanowili zwrócić się o opinię do przedstawicieli islamu wyższej instancji.
Fatwa to opinia wysokiego uczonego-teologa muzułmańskiego wyjaśniająca kontrowersję teologiczną, teologiczno-prawną lub czysto prawną, jest wydawana wyłącznie na piśmie. Fatwa ma swoją strukturę – zawiera inwokację do Boga, pytanie natury prawnej (np. czy można w telefonie komórkowym jako dzwonek ustawić fragment Koranu), a następnie odpowiedź z uzasadnieniem. Fatwy regulują wszystko co nie jest w Koranie wyjaśnione wprost. Nie są jednak w żaden sposób wiążące, dlatego nietrudno jest znaleźć fatwy, które sobie przeczą. W wielu krajach fatwy wciąż są utożsamiane z klątwą i potrafią zniszczyć wiele pozytywnych inicjatyw społecznych.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |