Pakistan: zmarł chrześcijanin – ofiara prześladowań religijnych
Wspólnota chrześcijańska w Pakistanie jest głęboko poruszona śmiercią chrześcijanina, który został zastrzelony po sześciu miesiącach prześladowań. Suleman Masih zmarł 1 stycznia po tym, jak 29 grudnia 2024 r. został zaatakowany przez mężczyzn na motocyklach w Kot Saadullah, Rahawali, koło miasta Gudźranwala w Pendżabie. Został postrzelony i doznał poważnego uszkodzenia nerek. Został pochowany w sobotę, 4 stycznia – donosi Papieskie Dzieło Pomoc Kościołowi w Potrzebie.
Pakistańska Komisja Sprawiedliwości i Pokoju (NCJP), która przeprowadziła dochodzenie w sprawie tej śmierci stwierdziła, że zabójstwo było „przypadkiem dyskryminacji religijnej”. Opisując zabójstwo syna, ojciec ofiary, Iqbal Masih, powiedział Christian Daily, że kule napastników trafiły Sulemana w brzuch, podczas gdy jego młodszy brat Dawood ledwie uszedł z życiem. Podczas ataku został ranny w kolano również jeden z przechodniów.
>>> USA: mniej chrześcijan w Kongresie
Lazar Aslam powiedział Pomocy Kościołowi w Potrzebie, że sukces pana Masiha w rolnictwie sprawił, iż stał się on celem aktów wrogości ze strony zazdrosnych członków społeczności muzułmańskiej, a przez sześć miesięcy znosił groźby, nękanie i ataki – w tym niszczenie jego upraw.
Franciszkanin dodał, że pomimo, iż Masih zgłaszał te incydenty władzom, nie podjęły one żadnych działań. Ta wersja wydarzeń została potwierdzona przez ojca zabitego, Iqbala Masiha, który powiedział, że jednym z zabójców jego syna był Abdul Rehman Yaqoob, który miał za złe jego synowi uzyskanie dzierżawy gruntu rządowego. Dodał: „Odkąd otrzymał ziemię, Suleman był zastraszany przez Yaqooba i jego krewnych. Próbowali nawet uszkodzić jego sprzęt rolniczy, w tym maszynę do młócenia pszenicy, strzelając do niej pociskami w październiku, ale policja nie podjęła żadnych działań przeciwko nim ze względu na ich wpływy polityczne”.
Iqbal Masih dodał: „Suleman był osobą bardzo łagodną i oddanym chrześcijaninem. „Ożenił się kilka miesięcy temu, ale okrutni przestępcy sprawili, że jego młoda żona została wdową i stworzyli w naszym życiu pustkę, która nigdy nie zostanie wypełniona”.
O. Aslam i rodzina pana Masiha zaapelowali o sprawiedliwość, wzywając zarówno władze lokalne, jak i międzynarodowe do podjęcia działań w celu ochrony mniejszości religijnych i zapobiegania dalszym aktom przemocy i dyskryminacji.
Czterech napastników Sulemana Masiha zostało aresztowanych, ale Abdul Rehman Yaqoob pozostaje na wolności – donosi Pomoc Kościołowi w Potrzebie.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |