fot. EPA/TOMS KALNINS

Panama: cedrowy fotel dla papieża Franciszka

<1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

W pracowni uznanego panamskiego stolarza Hernána Guardii powstał fotel, na którym zasiądzie papież Franciszek podczas uroczystości konsekracji archikatedry w stolicy Panamy. Uroczystość odbędzie się 26 stycznia.

Dwumetrowy fotel wykonany jest z drewna cedrowego, popularnego w Panamie surowca do produkcji mebli. Prostą konstrukcję zwieńczoną oparciem o trójkątnym kształcie zdobią dwa herby: papieża Franciszka oraz Watykanu. Twórcą fotela, który zostanie umieszczony w panamskiej archikatedrze jest uznany panamski stolarz Hernán Guardia.

Archikatedra w Panamie zadedykowana Matce Bożej Starszej (Santa María la Antigua) jest pierwszą katedrą wybudowaną na stałym lądzie obu Ameryk. Znajduje się w historycznej dzielnicy miasta Casco Antiguo. Przechowywana jest w niej słynąca łaskami figura Matki Bożej Starszej – patronki Panamy.

Czynna od 1688 r. świątynia jest jedną z największych katedr w Ameryce Środkowej i została wpisana na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO. W ostatnich latach przeszła gruntowny remont zarówno wnętrza, jak i na zewnątrz. Według urzędu prezydenckiego Panamy koszt prac remontowych oraz wystroju świątyni wyniósł ok. 10,5 mln euro. Kolejne ok. cztery miliony euro musi zapłacić komitet ds. remontu oraz Kościół. 24 listopada ub. r. arcybiskup Panamy Jose Domingo Ulloa Mendieta poświęcił nowe dzwony świątyni.

Zobacz także
Wasze komentarze