fot. EPA/BIENVENIDO VELASCO

Panamskie media chwalą a argentyńskie krytykują papieża

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.
Również w sobotę panamskie media wiele miejsca poświęcają kończących się w niedzielę Światowych Dniach Młodzieży. Szeroko relacjonowano i komentowano piątkową wizytę papieża Franciszka w Ośrodku Karnym dla Nieletnich „Las Garzas” w miasteczku Pecora.

„Po wysłuchaniu świadectw młodych z więzienia dla nieletnich w Las Garzas w Pacorze rano, papież wraz z młodzieżą podczas Drogi Krzyżowej modlił się za migrantów, o powołania, środowisko naturalne i prawa człowieka” – czytamy w panamskim dziennik „La Estrella” na pierwszej stronie. Zdaniem gazety „pieśniami i łzami tysiące pielgrzymów potwierdziło swoją wiarę podczas Światowych Dni Młodzieży w Panamie.

Portal „Dia a Dia” wiele miejsca poświęca spotkaniu Franciszka z młodymi przestępcami. – Jeden z osadzonych powiedział papieżowi, że marzy o tym, by być światowej klasy kucharzem i po swym wyznaniu dostał propozycję podjęcia nauki, informuje portal. Jego zdaniem Luis Oscar Martinez ma wielką szansę przygotować się do wymarzonego zawodu. „Dia a Dia” publikuje zdjęcie przedstawiające Martineza rozmawiającego z papieżem.

fot. EPA/PAULO NOVAIS

Z kolei dziennik „Panama America” przedstawia na pierwszej stronie zdjęcie papieża podpisując go: „Kraina marzeń”.

Natomiast w Argentynie, ojczyźnie papieża, pojawiły się słowa krytyki Franciszka. Dziennik „La Nacion” opublikował wywiad z wybitnym muzykiem wenezuelskim Jose Luisem „Pumą” Rodriguezem, który wezwał papieża do zajęcia, innego niż dotychczas, stanowiska wobec bieżących spraw Wenezueli. „Franciszek pokazuje chłód wobec sytuacji, w jakiej żyją wszyscy Wenezuelczycy” – powiedział muzyk.

Jak dotąd papież oficjalnie nie skomentował sytuacji w Wenezueli, gdzie nasila się walka o władzę między urzędującym prezydentem Nicolasem Maduro i Juanem Guaido, politykiem, który ogłosił się nowym szefem państwa. Tymczasowy dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej Alessandro Gisotti pytany o to powiedział w piątek, że „modlą się za mieszkańców Wenezueli”. Jednocześnie odniósł się do swojego czwartkowego oświadczenia, które stwierdza: „Ojciec Święty, poinformowany w Panamie o wydarzeniach w Wenezueli, śledzi uważnie rozwój sytuacji w tym kraju oraz modli się za ofiary i za wszystkich Wenezuelczyków. Stolica Apostolska popiera wszelkie wysiłki, które pozwolą oszczędzić dalszych cierpień tamtejszej ludności”.

Zobacz także
Wasze komentarze