epa06030841 (FILE) – An undated file image from a video released by the militant group calling itself Islamic State (IS) purportedly shows the caliph of the self-proclaimed Islamic State, Abu Bakr al-Baghdadi, giving a speech in an unknown location (reissued 16 June 2017). The Russian Defense Ministry on 16 June 2017 stated airstrikes in late May allegedly have killed al-Baghdadi among other IS leaders outside of Raqqa, Syria. EPA/ISLAMIC STATE VIDEO / HANDOUT HANDOUT BEST QUALITY AVAILABLE HANDOUT EDITORIAL USE ONLY/NO SALES *** Local Caption *** 51550521 Dostawca: PAP/EPA.

Państwo Islamskie przyznało się do zamachu na Synaju

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Dżihadystyczna organizacja Państwo Islamskie (IS) przyznała się do przeprowadzenia w piątek zamachu na wojskowym przejściu kontrolnym na północnym wschodzie półwyspu Synaj – przekazała powiązana z tym ugrupowaniem propagandowa agencja Amak.

Zamachowiec samobójca wjechał w przejście prowadzące na teren wojskowy koło wsi el-Barth w pobliżu Rafah, a kilkudziesięciu pieszych zamaskowanych bojowników otworzyło ostry ogień.

Jak podały źródła w egipskich służbach bezpieczeństwa, w zamachu zginęło 23 członków personelu wojskowego, w tym wysoki rangą oficer służb specjalnych Ahmed el-Mansi; 26 osób zostało rannych.

Dokładna liczba zabitych i rannych nie była wcześniej znana.

Fot. PAP/EPA/MOHAMMED SABER

Odkąd egipskie wojsko obaliło w 2013 roku prezydenta Mohammeda Mursiego związanego z Bractwem Muzułmańskim, w Egipcie ugrupowania ekstremistyczne nasiliły ataki na siły zbrojne i policję, głównie na półwyspie Synaj. W atakach na Synaju zginęło kilkudziesięciu żołnierzy i policjantów.

Bojownicy z IS silnie zaznaczają swoją obecność w zachodnim i południowym Rafah, na obrzeżach Asz-Szajch Zuwajjid i w mieszkalnym rejonie największego miasta na Synaju, Al-Arisz.

W ubiegłych miesiącach IS koncentrowało się na atakach na Koptów. W połowie kwietnia prezydent Abd el-Fatah es-Sisi zarządził trzymiesięczny stan wyjątkowy po zamachach bombowych na koptyjskie kościoły w mieście Tanta w Delcie Nilu i w Aleksandrii, gdzie zginęło łącznie co najmniej 45 ludzi. We wtorek Parlament Egiptu zatwierdził decyzję o przedłużeniu o trzy miesiące stanu wyjątkowego.

Państwo Islamskie przyznało się do zamachu na Synaju
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze