Zdj poglądowe, fot. Karim Manjra/unsplash

Państwowa Komisja ds. Pedofilii: brak wsparcia psychologicznego w sprawach przestępstw pedofilskich

Dzieci wykorzystane seksualnie przeważnie nie mają wsparcia psychologa, psychiatry czy seksuologa na etapie postępowań prokuratorskich. Z drugiej strony, sprawcy przestępstw pedofilskich  w cyberprzestrzeni nie są konsultowani seksuologicznie pod kątem ryzyka ponownego popełnienia czynów.

Tak brzmią kolejne wstępne wnioski z przeprowadzonej przez Państwową Komisję ds. Pedofilii analizy akt zakończonych postępowań sądowych. Szczegółowe dane będą przedstawione w lipcowym raporcie.

>>> Państwowa Komisja ds. Pedofilii pracuje nad systemem ochrony dzieci przed wykorzystaniem seksualnym

Diagnozować i wspierać

Objęcie pokrzywdzonych dzieci i młodzieży opieką psychologa czy psychiatry na etapie postępowań przygotowawczych (prokuratorskich) jest szczególnie ważne. Może uchronić dziecko przed powtórnym zranieniem oraz wycofaniem informacji o przestępstwie. Są to istotne czynniki, mające znaczenie w trakcie składania przez osobę małoletnią zeznań. Ze zgromadzonych w badaniu danych wynika, że wsparcie psychiatryczne czy psychologiczne w postępowaniach ma tylko od 6 do 14 proc. pokrzywdzonych małoletnich.

Kluczowe jest również właściwe diagnozowanie sprawców przestępstw seksualnych. Z badań Państwowej Komisji ds. Pedofilii wynika, że w sprawach przestępstw internetowych brakuje zasięgania opinii biegłych seksuologów, oceniających zachowanie sprawcy gromadzącego pornografię dziecięcą. W efekcie, sąd przy wymierzaniu kary nie dysponuje informacją co do przyszłego zagrożenia ze strony sprawcy. Opinia seksuologa pomaga w zastosowaniu adekwatnych kar i środków resocjalizacyjnych czy terapeutycznych, które mogą zmniejszać ryzyko recydywy. Rodzaj kary w sprawach wykorzystania seksualnego małoletnich powinien być pochodną nie tylko rodzaju, ciężaru przestępstwa, ale też profilu sprawcy.

fot. unsplash

Waga terapii

Ponadto, sądy rzadko zalecają czy zobowiązują sprawców do podjęcia terapii, w szczególności terapii uzależnienia od alkoholu. Tymczasem zdecydowana większość sprawców – 80 proc. w badanych przez Komisję sprawach – popełnia czyn pod wpływem alkoholu lub jest uzależnionych (lub od substancji narkotycznych).

>>> Abp Polak: Kościół jest gotowy współpracować z państwem przeciwko wykorzystywaniu seksualnemu małoletnich

Badanie zjawiska pedofilii w Polsce zostało przeprowadzone na ogólnopolskiej próbie 669 tomów akt z 262 prawomocnie zakończonych skazaniem postępowań sądowych, z lat 2017-20. Dane zostały zebrane według szczegółowych kwestionariuszy. Badania są kontynuowane. Obecnie trwają prace nad przygotowaniem raportu Państwowej Komisji do spraw wyjaśniania przypadków czynności skierowanych przeciwko wolności seksualnej i obyczajności wobec małoletniego poniżej lat 15. Raport ma się ukazać pod koniec lipca.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze