fot. EPA/RICCARDO ANTIMIANI

Papież apeluje o modlitwę w intencji pokoju w Ziemi Świętej

Papież wyraził zadowolenie z wejścia w życie zawieszenia broni między Izraelem i Hamasem. Zaapelował do wszystkich katolików o modlitwę w intencji pokoju w Ziemi Świętej oraz dialogu izraelsko-palestyńskiego.

W przemówieniu do dziewięciu nowych ambasadorów akredytowanych przy Stolicy Apostolskiej papież powiedział: „Moje myśli kieruję ku temu, co dzieje się w tych dniach w Ziemi Świętej”. – Dziękuję Bogu za decyzję o wstrzymaniu działań zbrojnych i wyrażam pragnienie, by podążano drogami dialogu i pokoju – mówił Franciszek. Następnie podkreślił, że w sobotę wieczorem w kościele w Jerozolimie odbędą się uroczystości w przeddzień Zesłania Ducha Świętego, w trakcie których tamtejsi katolicy będą modlić się o pokój.

fot. EPA/RICCARDO ANTIMIANI

Korzystam z okazji, by prosić wszystkich pasterzy i wiernych Kościoła katolickiego, by przyłączyli się do nich w modlitwie. (papież Franciszek)

– Niech w każdej wspólnocie wzniesiona zostanie modlitwa do Ducha Świętego o to, aby Izraelczycy i Palestyńczycy mogli odnaleźć drogę dialogu i przebaczenia, by byli cierpliwymi budowniczymi pokoju i sprawiedliwości, otwierając się krok po kroku na wspólną nadzieję, na koegzystencję między braćmi – mówił Franciszek.

>>> Zawieszenie broni w Strefie Gazy. Czy pokój będzie trwały?

Strega Gazy po zawieszeniu broni, fot. EPA/HAITHAM IMAD


W czasie spotkania z ambasadorami, którzy złożyli listy uwierzytelniające, papież wyraził też opinię, że pandemia pokazała współzależność wszystkich jako członków „jednej rodziny ludzkiej”, a także konieczność troski o ubogich i bezbronnych. – Ale uświadomiła nam też – przyznał – że wspólnota międzynarodowa doświadcza rosnących trudności, jeśli nie niezdolności, w poszukiwaniu wspólnych rozwiązań na problemy naszego świata – mówił Ojciec Święty.

>>> Potrzebna natychmiastowa pomoc dla mieszkańców Strefy Gazy [ZDJĘCIA]

Wśród pilnych globalnych zadań wymienił migrację i zmiany klimatyczne oraz wynikające z nich kryzysy humanitarne. Zwrócił też uwagę na to, że całe narody doznają skutków niszczenia środowiska. – To nie są problemy po prostu polityczne czy ekonomiczne; to kwestie sprawiedliwości, która nie może być lekceważona czy odkładana na potem. To międzypokoleniowy obowiązek moralny, bo powaga, z jaką odpowiemy na te kwestie, zadecyduje o świecie, jaki zostawimy naszym dzieciom – oświadczył Franciszek.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze