fot. PAP/EPA/ALESSANDRO DI MEO

Papież do katolików Singapuru: waszym powołaniem jest szerzenie miłości [+GALERIA]

„Najpiękniejszą budowlą, najcenniejszym skarbem, najbardziej opłacalną inwestycją w oczach Boga jesteśmy my: umiłowane dzieci tego samego Ojca (por. Łk 6, 36), powołane każde z osobna do szerzenia miłości” – mówił Franciszek do wiernych obecnych na Mszy św. sprawowanej na Stadionie Narodowym w Singapurze.

„Bez miłości jesteśmy niczym” – dodał Ojciec Święty. W mszy świętej uczestniczyło około 50 tys. osób. Papież mówił, że „nic trwałego nie rodzi się i nie rozwija bez miłości”. W homilii Franciszek wyraził uznanie dla Kościoła w Singapurze, który rozwija się i prowadzi konstruktywny dialog z innymi wyznaniami i religiami.

W ostatecznym rozrachunku…

Papież mówił o pięknie miasta-państwa, o jego „wielkiej i śmiałej architekturze, która przyczynia się do tego, że jest ono tak sławne i fascynujące”. Następnie zauważył: „W ostatecznym rozrachunku, także u źródeł tych imponujących budowli, podobnie jak każdego innego przedsięwzięcia, pozostawiającego pozytywny ślad na tym świecie, nie są – jak wielu myśli, przede wszystkim pieniądze, ani technika, ani nawet inżynieria, wszystkie będące użytecznymi środkami – lecz jest miłość: właśnie miłość, która buduje”.

Reakcja mieszkanek Singapuru po tym jak zobaczyły papieża przejeżdżającego samochodem, fot PAP/EPA/HOW HWEE YOUNG

„Jeśli cokolwiek dobrego istnieje i trwa na tym świecie, to jest tylko dlatego, że w nieskończonych i różnorodnych okolicznościach miłość zwyciężyła nad nienawiścią, solidarność nad obojętnością, wielkoduszność nad egoizmem” – oświadczył Franciszek. „Bez tego – zauważył – nikt nie byłby w stanie wznieść również tutaj tak wielkiej metropolii, architekci nie mogliby zaprojektować, robotnicy nie pracowaliby i nic nie można byłoby osiągnąć”.

Miłość, która buduje

Papież wyjaśnił, że za każdym z dzieł „kryje się wiele historii miłości”, „mężczyzn i kobiet zjednoczonych ze sobą nawzajem we wspólnocie, obywateli oddanych swojemu krajowi, matek i ojców zatroskanych o swoje rodziny, specjalistów i robotników”, „uczciwie zaangażowanych w swoje różne role i zadania”. Jego zdaniem należy przypominać, że „nic trwałego nie rodzi się i nie rozwija bez miłości”.

Jak zauważył Franciszek, nie można łudzić się, że o własnych siłach ludzie mogą być twórcami samych siebie, bogactwa, dobrobytu, szczęścia. To dlatego, dodał, że „życie, koniec końców, sprowadza nas do jedynej rzeczywistości: bez miłości jesteśmy niczym”.

Papież przywołał słowa św. Jana Pawła II, który podczas mszy w Singapurze w 1986 roku powiedział: „Miłość odznacza się głębokim szacunkiem dla wszystkich ludzi, bez względu na rasę, wyznanie i wszystko, co mogłoby ich różnić od nas samych”.

fot. PAP/EPA/ALESSANDRO DI MEO

Franciszek mówił o potrzebie szacunku, by „braci i siostry, których spotykamy każdego dnia na naszej drodze, nie dzielić na lepszych i gorszych, i nie czynić różnic”. Dodał, że dobrze świadczą o tym singapurskie społeczeństwo i Kościół; „etnicznie tak różnorodne, a jednoczenie tak bardzo zjednoczone i solidarne”. „Miłość, którą okazuje nam Bóg i do której pełnienia z kolei nas zaprasza, jest właśnie taka: odpowiada ofiarnie na potrzeby ubogich, okazuje współczucie tym, którzy żyją w smutku, jest gotowa ofiarować gościnność, potrafi przetrwać trudne okresy próby, jest zawsze gotowa przebaczyć, nigdy nie traci nadziei” – tłumaczył papież.

Papieska msza odbyła się na nowoczesnym krytym stadionie. Przybyli na nią m.in. liczni przedstawiciele chińskiej społeczności Singapuru, która stanowi większość jego ludności. W koncelebrze mszy był także biskup Hongkongu, kardynał Stephen Chow. 3% mieszkańców Singapuru, czyli około 180 tys. osób to katolicy.

Na mszę przybyło też ponad 100 księży z Wietnamu. Katolicy z tego kraju bardzo liczą na wizytę papieża, o czym mówili już przed rokiem w Mongolii, gdy przyjechali na papieską mszę w Ułan Bator.

Galeria (20 zdjęć)

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze