Fot. PAP/EPA/FABIO FRUSTACI

Papież Franciszek dziękuje Polakom za modlitwę

Papież pozdrawiając podczas dzisiejszej audiencji Polaków zwrócił się szczególnie do uczestników modlitewnej inicjatywy: „Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego” oraz zachęcił Polaków do modlitwy o pokój w Ukrainie.

– Pozdrawiam serdecznie obecnych tu Polaków, a szczególnie młodych, którzy w duchu modlitewnej inicjatywy: „Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego”, w najbliższą sobotę i w niedzielę, zgromadzą się na Jasnej Górze i w swoich parafiach, by modlić się w intencjach mojej papieskiej posługi. Dziękuję za ten wasz piękny gest. Proszę, tym razem módlmy się przede wszystkim o pokój w Ukrainie! Z serca wam wszystkim błogosławię – powiedział papież do Polaków

Papieską katechezę streścił po polsku ks. prał. Sławomir Nasiorowski z Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej:

Drodzy bracia i siostry, w biblijnym opisie Potopu jest mowa, że Bóg, rozgoryczony powszechną niegodziwością ludzi i deprawacją ich życia, uznał, iż popełnił błąd stwarzając ich, i dlatego postanowił ich zgładzić. Może i nam, często bezsilnym wobec zła, zdarza się pomyśleć, że lepiej byłoby się nie narodzić? W obliczu destrukcji, okrucieństwa, wyobraźnia podsuwa nam obraz ostatecznej katastrofy, jakby współczesnego potopu, sugestię, że pewnego dnia wszyscy zginiemy. W czasach biblijnego potopu, Bóg powierzył ocalenie życia na ziemi najstarszemu ze wszystkich, „sprawiedliwemu” Noe. Pan Jezus, nawiązując do tamtego wydarzenia, powiedział: „Jak działo się za dni Noego, tak będzie również za dni Syna Człowieczego” (Łk 17, 26). Rodzi się pytanie: czy także dzisiaj „starość” może ocalić świat? W jaki sposób? Tak wiele słyszymy o tym, co w świecie złe; o niegodziwości, o życiu na luzie, okrucieństwie, zepsuciu moralnym, deprawacji. Egoizm, beztroska, chęć używania świata, w połączeniu z dobrobytem, prowadzi wielu do zguby. Otóż, ułudę tych tendencji, życia bezmyślnego, egoistycznego, są w stanie ocenić tylko ludzie starsi z ich doświadczeniem i wrażliwością. Noe nie narzekał, nie przeklinał, lecz troszczył się o przyszłe pokolenie, które było zagrożone, pragnął jego dobra. Oto zadanie także dla współcześnie żyjących ludzi w podeszłym wieku, to ich charyzmat. Powołanie Noego pozostaje dla nas zawsze aktualne. Prośmy św. patriarchę, aby wstawiał się za nami.

Fot. PAP/EPA/FABIO FRUSTACI

Inicjatywa „Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego”

Inicjatywa modlitewna „Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego” jest organizowana w tym roku po raz piąty przez Wydział Duszpasterstwa Ogólnego Łomżyńskiej Kurii Diecezjalnej. Odbędzie się ona w dniach 19 i 20 marca 2022 roku. Tegorocznym hasłem akcji są słowa: Słyszeć – Słuchać – Wysłuchać. Hasło nawiązuje wprost do trwającego w Kościele Synodu Biskupów o synodalności.

>>> Dziewięć lat papieża Franciszka na Stolicy Piotrowej

Pierwszy dzień modlitwy, czyli sobota 19 marca br., będzie zarazem wydarzeniem centralnym inicjatywy i odbędzie się na Jasnej Górze. Obchody rozpoczną się o godz. 14. 30 Eucharystią sprawowaną w kaplicy Matki Bożej pod przewodnictwem Biskupa Łomżyńskiego Janusza Stepnowskiego i będą trwały do Apelu Jasnogórskiego o godzinie 21. 00. Rozważanie apelowe wygłosi Arcybiskup Koadiutor Archidiecezji Katowickiej Adrian Galbas SAC. Wzorem lat ubiegłych organizatorzy zapraszają parafie, ruchy, stowarzyszenia i osoby indywidualne, aby w niedzielę 20 marca br. włączyły się w duchowy dar Polaków dla Papieża Franciszka – czyli inicjatywę Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego. Organizatorzy informują, że istnieje kilka możliwości wzięcia udziału tegorocznej edycji Przede wszystkim zapraszają do przyjazdu na Jasną Górę w sobotę 19 marca br., ale także do organizowania miejsc modlitwy u siebie, w niedzielę 20 marca br.. Jeżeli ktoś nie ma takich możliwości to może pomodlić się indywidualnie na przykład Koronką do Bożego Miłosierdzia. Zgłoszeń i zapisów można dokonać na stronie internetowej wszyscyza1.pl.

Od początku trwania akcji jest ona objęta patronatem honorowym Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski Arcybiskupa Stanisława Gądeckiego.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze