Fot. Mazur/BP KEP

Papież Franciszek: ekumenizm nie jest opcjonalny

Papież Franciszek po raz kolejny podkreślił znaczenie jedności chrześcijan. „Ekumenizm nie jest opcjonalny” – stwierdził.

W najnowszym poście na swoim koncie w dziewięciu językach @Pontifex na Platformie X napisał: „Również w tym roku jesteśmy wezwani do modlitwy, aby wszyscy chrześcijanie ponownie stali się jedną rodziną zgodnie z wolą Boga, `aby wszyscy stanowili jedno` (J 17:21). Ekumenizm nie jest opcjonalny”. Post, oznaczony hashtagami #prayer i #unityofChristians, upamiętnia coroczny Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan, który w duchu ekumenizmu jest obchodzony na całym świecie. W tym roku w dniach 18-25 stycznia.

Ekumenizm jest bliski sercu papieża

Papież Franciszek wielokrotnie podkreślał znaczenie dialogu ekumenicznego. Już w 2014 roku, podczas spotkania z patriarchą ekumenicznym Bartłomiejem w Jerozolimie, powiedział: „Poszukiwanie jedności chrześcijan nie jest luksusem, ale pilną koniecznością”. Podczas licznych audiencji i przemówień podkreślał również, że podziały we wspólnocie chrześcijańskiej osłabiają świadectwo wobec świata i stanowią głęboką ranę w ciele Chrystusa (por. audiencja dla Światowej Rady Kościołów, 21 czerwca 2018 r.).

Franciszek na spotkaniu z prawosławnym arcybiskupem Leronymosem II/fot. PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT

Dla Franciszka ekumenizm to nie tylko koncepcja teologiczna, ale także żywe przykazanie miłości bliźniego. Na Światowy Dniu Modlitw Pokój w 2016 r. oświadczył: „Musimy nie tylko skupić się na dialogu między teologami, ale także budować mosty w naszych wspólnotach i sercach”.

Tydzień modlitw: historia i znaczenie

„Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan” ma swoje początki w XIX wieku. Od 1968 r. Światowa Rada Kościołów (ŚRK) i Papieska Rada ds. Popierania Jedności Chrześcijan wspólnie pracują nad tekstami na ten szczególny tydzień. Tydzień Modlitw tradycyjnie odbywa się na półkuli północnej od 18 do 25 stycznia, a na półkuli południowej między uroczystościami Wniebowstąpienia Pańskiego a Zesłaniem Ducha Świętego.

Każdego roku materiały na Tydzień Modlitw są przygotowywane przez ekumeniczną grupę przygotowawczą z innego kraju. Grupy te wybierają biblijny motyw przewodni, który charakteryzuje modlitwy i obchody. Inicjatywa ta ma nie tylko symbolizować poszukiwanie jedności, ale także zachęcać do podejmowania praktycznych kroków i modlitw w celu przezwyciężenia podziałów.

Modlitwa, która jednoczy

Tegoroczne przesłanie papieża Franciszka jest pilnym wezwaniem do utożsamienia się z troskami Tygodnia Modlitw. „Ekumenizm nie jest opcjonalny” – tym zdaniem papież wzywa nie tylko teologów i przedstawicieli Kościoła, ale także wszystkich wierzących do aktywnej pracy na rzecz jedności chrześcijan.

Centralnym przesłaniem pozostaje: odnaleźć jedność w różnorodności, w harmonii z wolą Bożą. Ponieważ, według papieża Franciszka, „tylko wtedy, gdy jesteśmy jednością, możemy przekonać świat, że Chrystus naprawdę żyje”.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze