Papież Franciszek i Benedykt XVI na jednej monecie
Watykański Urząd Filatelistyczny i Numizmatyczny zaprezentował srebrną monetę o nominale 10 euro z papieżami Franciszkiem i Benedyktem XVI. Po raz pierwszy od 2017 r. na monecie euro ponownie widnieje wizerunek Franciszka. Od 2017 r. papież nie chciał już pojawiać się na monetach.
Awers monety przedstawia papieża Franciszka i papieża Benedykta XVI w braterskim uścisku pod gołębicą – symbolem Ducha Świętego. Rewers przedstawia herb papieża Franciszka z mitrą i kluczami, trzymanymi przez dwa anioły.
W opisie monety Watykański Urząd Filatelistyczny i Numizmatyczny podkreśla, że Franciszek zawsze okazywał wielki szacunek swojemu poprzednikowi. Cytuje przedmowę do pośmiertnego zbioru pism Benedykta XVI napisaną przez Franciszka: „Szczerze dziękujmy Bogu za to, że dał nam papieża Benedykta XVI: poprzez swoje słowa i świadectwo nauczył nas, że można służyć Kościołowi i czynić dobro dla całej ludzkości poprzez refleksję, studia, słuchanie, dialog, a przede wszystkim modlitwę”.
Projekt monety został opracowany przez artystkę Danielę Longo i wykonany przez grawera Valerio De Seta. Moneta, wybita w nakładzie 3300 sztuk, została wyceniona na 69 euro. Zgodnie z umową podpisaną z Unią Europejską (UE) w 2010 roku, Watykan jest upoważniony do bicia monet o początkowej wartości 2,3 miliona euro rocznie, plus zmienną liczbę monet w zależności od liczby wyemitowanych we Włoszech.
Chociaż Państwo Watykańskie nie należy do UE, emituje własne monety euro jako stowarzyszony użytkownik euro od czasu wprowadzenia wspólnej waluty w 2002 roku.
Do 2017 r. na wszystkich watykańskich monetach widnieli urzędujący papieże. W 2017 r. papież Franciszek postanowił, że w przyszłości nie będzie już przedstawiany na monetach Państwa Watykańskiego. Fakt, że był prezentowany jako król, nie podobał mu się.
Państwo Watykańskie musi z wyprzedzeniem przedłożyć swoje projekty monet Komisji Europejskiej, która sprawdza, czy są one zgodne z przepisami UE. Euro watykańskie to bardzo poszukiwane monety kolekcjonerskie. Każdego roku Państwo Watykańskie musi wprowadzić do powszechnego obiegu 51 proc. swoich monet po cenie nominalnej.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |