fot. vatican media

Papież Franciszek już w Mozambiku!

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Papież Franciszek przybył w środę do stolicy Mozambiku, Maputo. Na trasie jego 31. zagranicznej pielgrzymki, czwartej do Afryki, będą też Madagaskar i Mauritius. Mozambik, pierwszy etap jego podróży, jest jednym z najbiedniejszych krajów świata, gdzie 80 procent ludności nie stać na wydatki na odpowiednią żywność. 

W marcu i kwietniu tego roku ogromne zniszczenia wywołały na dużym obszarze kraju dwa cyklony, w wyniku których zginęły setki ludzi. Dotkniętych kataklizmem zostało pół miliona osób. Program wizyty papieża nie przewiduje jednak pobytu na tych terenach.

„Niech Bóg umocni pojednanie”

Przed przybyciem do Mozambiku Franciszek w przesłaniu wideo do mieszkańców tego kraju powiedział: „Zachęcam was wszystkich do modlitwy o to, aby Bóg, Ojciec wszystkich, umocnił pojednanie, braterskie pojednanie w Mozambiku i w całej Afryce. Stanowi ono – dodał – jedyną nadzieję na prawdziwy i trwały pokój”.

Podkreślił też: „Będę miał radość dzielenia bezpośrednio z wami tego przekonania, ale również zobaczenia, jak wzrasta ziarno zasiane przez mojego poprzednika, świętego Jana Pawła II”. Nawiązał w ten sposób do wizyty polskiego papieża przed ponad 30 laty.

Zobacz, jak powitano papieża na lotnisku:

Następnie Franciszek zaznaczył, że Ewangelia naucza o „godności każdego mężczyzny i kobiety oraz wzywa do otwarcia serca na innych, szczególnie na biednych i potrzebujących”.

Plan papieskiej wizyty

W czwartek Franciszek spotka się z prezydentem Mozambiku Filipe Nyusim, a następnie z przedstawicielami wszystkich władz, do których wygłosi przemówienie. Oczekuje się, że udzieli mocnego poparcia dla porozumienia pokojowego i zaapeluje o walkę z ubóstwem oraz wyniszczaniem i wyzyskiem środowiska naturalnego.

Na ten dzień zapowiedziano także międzyreligijne spotkanie z udziałem 10 tys. młodych ludzi oraz biskupów i duchowieństwa.

W piątek Franciszek odwiedzi szpital, który został otwarty dzięki staraniom rzymskiej Wspólnoty św. Idziego; leczeni są tam chorzy na AIDS. Następnie odprawi mszę na stadionie, po której odleci na Madagaskar; stamtąd uda się na Mauritius.

Do Rzymu papież powróci wieczorem 10 września.

Zobacz także
Wasze komentarze