epa05859874 A handout picture provided by the Vatican newspaper L’Osservatore Romano shows Pope Francis (C) meeting with Prelats from El Salvador in the Vatican, Vatican City, 20 March 2017. EPA/OSSERVATORE ROMANO/HANDOUT HANDOUT EDITORIAL USE ONLY/NO SALES Dostawca: PAP/EPA.

Kanonizacja podczas ŚDM w Panamie?

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

W tych dniach w Rzymie przebywają biskupi Salwadoru. 24 marca przypada wspomnienie liturgiczne błogosławionego z tego kraju, bł. Oskara Romero. Niedawno zakończono badanie cudu, który miał miejsce za jego wstawiennictwem, dlatego Kościół Salwadoru liczy na nieodległą w czasie kanonizację tego męczennika. Wyrażają oni nadzieję, że Franciszek kanonizuje go już podczas Światowych Dni Młodzieży na kontynencie środkowoamerykańskim.

Podczas spotkania biskupi spotkali się z papieżem. Odprawią też z nim Mszę ku czci salwadorskiego błogosławionego. Rozmawiano też o wyzwaniach związanych ze wzrostem przestępczości zorganizowanej w tym kraju i o problemie handlu narkotykami. Nie mogło zabraknąć również kwestii odpowiedzialności winnych zbrodni popełnionych podczas ostatniej wojny domowej, której jeszcze nie rozwiązano, a jest to problem odbijający się negatywnie na rodzinach. „Pokój został podpisany pod koniec ubiegłego wieku, wciąż jednak brakuje prawdziwej sprawiedliwości. Wiele spraw zamieciono pod dywan, także kwestię zbrodni przeciwko ludzkości, które wówczas popełniano. Jednocześnie powstało wiele nowych band, które nie walczą o żadne ideały, tylko o władzę i wpływy” – powiedział przewodniczący episkopatu Salwadoru, abp José Luis Escobar Alas wskazując, że ta sytuacja skłania wielu Salwadorczyków do emigracji. 

W temacie powołań Salwador nie cierpi. Jak mówią przedstawiciele episkopatu, „Kkew naszych męczenników jest owocem wielu nowych powołań”. Dla porównania w innych krajach boleśnie brakuje powołań. „28 lutego zakończyliśmy fazę dochodzeń w procesie o uznanie cudu przypisywanego jego wstawiennictwu. Chcielibyśmy, żeby kanonizował go Papież u nas w Salvadorze, dlatego zaprosiliśmy go odwiedzenia naszego kraju 15 sierpnia, czyli w setną rocznicę urodzin bł. Oskara Romero. Być może Opatrzność zechce, że jego cud zostanie już wtedy uznany przez Stolicę Apostolską i Franciszek przyjedzie ogłosić go świętym. Byłoby to dla nas ogromne błogosławieństwo – mówi Radiu Watykańskiemu przewodniczący episkopatu Salwadoru. – Chcielibyśmy, żeby odbyła się również beatyfikacja ojca Rutilio Grande, jezuity męczennika, który został zamordowany w 1977 r. Faza diecezjalna jego procesu beatyfikacyjnego zakończyła się zeszłym roku i cała dokumentacja jest już w Watykanie. Jednym z owoców krwi przelanej przez naszych męczenników jest wzrost liczby powołań. Umocniona została także wiara naszych wiernych i wzrósł ich udział w praktykach religijnych. Tym niemniej problemem jest przechodzenie katolików do sekt, których liczba rośnie”.

Źródło: RV
Fot. PAP/EPA/OSSERVATORE ROMANO

Galeria (4 zdjęcia)
Zobacz także
Wasze komentarze