fot. pixabay

Papież Franciszek rozpoczyna najdłuższą podróż swojego pontyfikatu

Umacnianie wiary i ducha misyjnego, budowanie braterstwa ponad podziałami oraz bliskość z tymi, którzy, w jakimkolwiek kontekście, znajdują się na marginesie świata i lokalnych społeczeństw – to tematy, wokół których skoncentrowana jest papieska pielgrzymka do Azji i Oceanii.

W poniedziałek 3 września po południu Franciszek wyrusza w pierwszą w tym roku i zarazem 45. podczas pontyfikatu zagraniczną podróż apostolską, podczas której odwiedzi kolejno Indonezję, Papuę-Nową Gwineę, Timor Wschodni i Singapur.

Najludniejszy muzułmański kraj świata 

Pierwszym celem papieskiej wizyty będzie Indonezja – najbardziej zaludniony kraj muzułmański na świecie, w którym katolicy stanowią zaledwie 3% populacji. Podczas czterodniowego pobytu Franciszek nie tylko spotka się z przedstawicielami lokalnych władz, i członkami Kościoła, ale weźmie też udział w spotkaniu międzyreligijnym, zorganizowanym w największym meczecie w południowo-wschodniej Azji, będącym zarazem symbolem pokojowego współistnienia wielu religii w przestrzeni społecznej. Nie zabraknie też podkreślenia znaczenia młodzieży dla przyszłości indonezyjskiego państwa i Kościoła – z młodymi ludźmi Papież spotka się bowiem w miejscu, które w 1928 r. gościło pierwszy w historii kraju Kongres Młodzieży. 

fot. pixabay

Egzotyka i kontrasty 

6 września Papież uda się do Papui-Nowej Gwinei, kraju kontrastów,  uchodzącego w skali świata za jeden z najbogatszych pod względem różnorodności ekosystemu i zarazem jeden z najbardziej niebezpiecznych. Podczas dwudniowej wizyty Franciszek spotka się m.in. z mieszkańcami Wysp Salomona i prowincji Sepiku Zachodniego – w tym z przedstawicielami rdzennych plemion papuaskich – a także z misjonarzami, dziećmi ulicy i osobami niepełnosprawnymi. 

fot. pixabay

Jedno z najmłodszych państw 

Trzecim państwem na mapie papieskiej podróży będzie Timor Wschodni – drugie najmłodsze państwo świata i zarazem drugi pod względem największej liczby katolików kraj w Azji. Podczas trzydniowej wizyty, Ojciec Święty spotka się m.in. z przedstawicielami władz oraz z członkami Kościoła katolickiego, do którego przynależy 98% mieszkańców kraju. 

Przygotowania przed wizytą papieża w Dżakarcie, fot. PAP/EPA/MAST IRHAM

Mozaika kultur i religii 

Na koniec Papież Franciszek odwiedzi państwo-miasto Singapur, uchodzące za wzór międzykulturowego i międzyreligijnego dialogu, w którym katolicy – podobnie jak w Indonezji – stanowią 3,5% mieszkańców. Trzydniowa pielgrzymka, podczas której Papież, oprócz tradycyjnych spotkań z władzami i wiernymi, weźmie udział m.in. w międzyreligijnym spotkaniu z udziałem młodzieży, zakończy się w piątek 13 września. 

Podczas 45. zagranicznej podróży apostolskiej, Ojciec Święty przemierzy  w sumie ponad 44 tys. kilometrów. Wraz z tą pielgrzymką, liczba odwiedzonych przez niego państw wzrośnie do 65, spośród których aż 22 znajdują się w Azji.   

Galeria (8 zdjęć)
Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze