Fot. L’Osservatore Romano

Papież Franciszek: seks to dar Boży, a nie tabu

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Papież Franciszek powiedział, że „seks to dar Boży”. „To żadne tabu, to dar od Boga, to dar, jaki daje nam Pan. Ma dwa cele: kochać się i powoływać życie”; to „pasja, namiętna miłość ” – mówił papież podczas spotkania z młodzieżą z Francji.

Watykan ogłosił we wtorek zapis wypowiedzi Franciszka z poniedziałkowej, spontanicznej rozmowy z młodzieżą z diecezji Grenoble-Vienne.

Papież podkreślił: „Prawdziwa miłość jest namiętna; miłość między mężczyzną a kobietą, gdy jest namiętna, prowadzi do tego, że daje życie na zawsze; ciałem i duszą”. „Jedno ciało; to jest wielkość seksualności” – dodał Franciszek. Następnie stwierdził: „Tak należy mówić o seksualności. I tak należy przeżywać seksualność, w tym wymiarze; miłości między mężczyzną a kobietą na całe życie”.

„To prawda, że nasze słabości, nasze duchowe upadki prowadzą nas do korzystania z seksualności poza tą tak piękną drogą miłości między mężczyzną a kobietą. Ale to są upadki, jak wszystkie grzechy, takie jak kłamstwo, gniew, nieumiarkowanie w jedzeniu i piciu” – wyjaśniał papież.

Zauważył następnie, że bywa „seksualność urzeczowiona, oderwana od miłości i używana dla rozrywki”.

Franciszek mówił również, że istnieje „przemysł seksualności oderwanej od miłości”.

„Tyle pieniędzy zarabia się na przemyśle pornograficznym” – dodał Franciszek i ocenił: „to degeneracja w porównaniu z poziomem, na jakim Bóg umieścił” seksualność.

„Seksualność jest wspaniała”, „strzeżcie dobrze waszą tożsamość seksualną i przygotujcie ją na miłość, by umieścić ją w tej miłości, która będzie towarzyszyć wam przez całe życie” – zachęcał papież młodzież.

Opowiedział, że na placu świętego Piotra rozmawiał kiedyś z małżeństwem, świętującym jubileusz 60-lecia ich ślubu. Jak dodał, sędziwi małżonkowie zapewnili go: „Jesteśmy zakochani”.

Franciszek przywołał też słowa starszego mężczyzny, który mówił mu o swoim małżeństwie: „Bardzo się kochamy i czasem się obejmujemy; nie możemy uprawiać miłości w naszym wieku, ale się obejmujemy, całujemy”.

„To jest prawdziwa seksualność; nigdy nie można odrywać jej od piękna miłości” – wskazał papież.

Zobacz także
Wasze komentarze