Papież Franciszek: św. Szczepan uczy nas łączenia miłości, przepowiadania i przebaczania
Św. Szczepan uczy nas łączenia miłosierdzia, przepowiadania Słowa Bożego i przebaczania – wskazał papież w rozważaniu poprzedzającym modlitwę „Anioł Pański” w drugi dzień Bożego Narodzenia – święto św. Szczepana – 26 grudnia.
Na wstępie Franciszek zauważył, że liturgia oktawy Bożego Narodzenia chce nas oderwać od świata świateł, obiadów i prezentów. Bowiem Boże Narodzenie to nie bajka o narodzinach króla, lecz przyjście Zbawiciela, który wybawia nas od zła, biorąc na siebie nasze zło: egoizm, grzech, śmierć. A najbardziej do Niego podobni są męczennicy – świadkowie ukazujący swoim życiem Jezusa.
>>> Święty Szczepan ‒ diakon i męczennik
Franciszek przypomniał, że dziś modlimy się za tych prześladowanych braci i siostry, którzy dają świadectwo o Chrystusie. Jednocześnie zachęcił do zastanowienia się, czy dajemy świadectwo.
Papież zwrócił uwagę, że Szczepan był jednym z siedmiu diakonów, których wspólnota jerozolimska wyświęciła, by obsługiwali stoły, dla posługi charytatywnej (por. 6, 1-6). Oznacza to, że jego pierwsze świadectwo nie zostało złożone słowami, lecz poprzez miłość, z jaką służył najbardziej potrzebującym. Ponadto Szczepan dzielił się swoją wiarą z tymi, których spotykał. Jednak jego największym świadectwem jest to, „że umiał łączyć miłosierdzie i przepowiadanie. Zostawił nam je w chwili śmierci, kiedy za przykładem Jezusa przebaczył swoim zabójcom (por. w. 60; Łk 23,34)” – podkreślił Ojciec Święty. Dodał, że to właśnie przebaczenie mówi, czy rzeczywiście wypełniamy miłosierdzie wobec innych i czy żyjemy Słowem Jezusa. „Zastanówmy się nad naszą zdolnością do przebaczania, w tych dniach, kiedy być może spotkamy, pośród wielu innych, pewne osoby, z którymi się nie dogadaliśmy, które nas skrzywdziły, z którymi nigdy nie naprawiliśmy relacji. Prośmy nowonarodzonego Jezusa o nowość serca zdolnego do przebaczenia: siłę do modlitwy za tych, którzy wyrządzili nam zło i do podjęcia kroków otwartości i pojednania” – zachęcił Franciszek przed odmówieniem modlitwy „Anioł Pański” i udzieleniem apostolskiego błogosławieństwa.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |