fot. EPA/GIUSEPPE LAMI

Papież Franciszek w telewizji: mam nadzieję, że piekło jest puste

Jak wyobrazić sobie piekło, jeśli wierzy się, że Bóg naprawdę przebacza każdemu, kto o to prosi? Takie pytanie zadał papieżowi gospodarz programu „Che tempo che fa” Fabio Fazio. Odpowiedź Franciszka dla niektórych mogła być zaskoczeniem.

Kilka dni temu papież Franciszek wziął udział w telewizyjnym talk-show, którego gospodarzem jest Fabio Fazio. Podczas rozmowy (którą oglądało na żywo 3 mln osób) papież został zapytany m.in. o to, jak wyobraża sobie piekło.

„To, co bym odpowiedział – mówił papież – nie jest dogmatem wiary, ale moją osobistą myślą. Lubię myśleć, że piekło jest puste; Mam nadzieję, że jest” – powiedział Franciszek.

>>> Papież w telewizji: ustąpienie z urzędu, to nie jest ani moja myśl, ani nawet pragnienie

A co mówi na ten temat Katechizm Kościoła Katolickiego? Przede wszystkim katechizm uznaje istnienie piekła, które nazywa także „smutną i bolesną rzeczywistością śmierci wiecznej”.

Sąd Ostateczny, Fot. wikipedia / Michał Anioł – Web Gallery of Art: Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=11426443

„Zasadnicza kara piekła polega na wiecznym oddzieleniu od Boga; wyłącznie w Bogu człowiek może osiągnąć życie i szczęście, dla których został stworzony i których pragnie” – czytamy w 1057 punkcie KKK.

>>> Wacław Hryniewicz OMI: nadzieja przezwycięża lęk

Katechizm zaznacza jednak, że „Kościół modli się, by nikt nie ściągnął na siebie potępienia”. Jeżeli jest prawdą, że nikt nie może zbawić sam siebie, to jest również prawdą, że Bóg „pragnie, by wszyscy ludzie zostali zbawieni” (por. 1 Tm 2, 4).

Nadzieja, że piekło jest puste obecna jest również w rozważaniach teologów. Pojawia się m.in. u Wacława Hryniewicza OMI, autora publikacji „Nadzieja zbawienia dla wszystkich„, „Dramat nadziei zbawienia” oraz „Nad przepaściami wiary„. O możliwym pustym piekle pisał także Hansa Ursa von Balthasara, który w swojej książce „Dare We Hope That All Men Be Saved?” (Czy mamy nadzieję, że wszyscy ludzie zostaną zbawieni?) przedstawia możliwość piekła pustego z powodu zbawczego dzieła Jezusa na krzyżu. Jest to jednak „nadzieja”, a nie dogmat.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze