Fot. pixabay.com

Papież i rabin napisali przedmowę do „Biblii Przyjaźni”

Mamy za sobą dziewiętnaście wieków chrześcijańskiego antyjudaizmu – przyznał papież Franciszek w swej przedmowie do książki „La Bibbia dell’Amicizia. Brani della Torah/Pentateuco commentati da ebrei e cristiani” (Biblia Przyjaźni. Fragmenty Tory/Pięcioksięgu komentowane przez żydów i chrześcijan), jaka ukaże się 18 stycznia we Włoszech nakładem Edycji św. Pawła.

Oprócz papieża, wstęp do książki zredagowanej przez Marca Cassuto Morsellego i Giulia Micheliniego, przy wsparciu Włoskiej Konferencji Biskupiej, napisał także przyjaciel Franciszka, rabin Abraham Skórka, rektor Latynoamerykańskiego Seminarium Rabinicznego w Buenos Aires.

– „Biblia Przyjaźni” jest projektem atrakcyjnym, ale dość wymagającym. Zdaję sobie sprawę, że mamy za sobą dziewiętnaście wieków chrześcijańskiego antyjudaizmu i że kilka dziesięcioleci dialogu jest wobec nich niczym – przyznał Franciszek. Zauważył przy tym, że w ostatnim czasie wiele się jednak zmieniło i „trzeba pracować jeszcze intensywniej, prosząc o wybaczenie i wynagradzając szkody spowodowane brakiem zrozumienia”. – Wartości, tradycje, wielkie idee, które identyfikują judaizm i chrześcijaństwo powinny służyć ludzkości – zaznaczył papież, dodając, że nie można przy tym zapomnieć o „świętości i autentyczności przyjaźni”. Biblia zaś pozwala nam zrozumieć „nienaruszalność tych wartości”, która stanowi „niezbędną przesłankę do konstruktywnego dialogu”.

Według Franciszka najlepszym sposobem prowadzenia dialogu nie jest samo rozmawianie i dyskutowanie, lecz „realizacja wspólnych projektów ze wszystkimi, którzy mają dobrą wolę i wzajemny szacunek w przyjaźni”.

Papież podkreślił „komplementarność, która umożliwia nam wspólne czytanie tekstów Biblii hebrajskiej, pomagając sobie wzajemnie zgłębiać bogactwa słowa Bożego”. – Wspólnym celem będzie stanie się świadkami miłości Ojca na całym świecie. Dla żyda, jak i dla chrześcijanina nie ulega wątpliwości, że miłość do Boga i miłość do bliźniego streszcza wszystkie przykazania. Żydzi i chrześcijanie powinni więc czuć się braćmi i siostrami zjednoczonymi przez tego samego Boga i przez bogate wspólne dziedzictwo duchowe, na którym można się oprzeć i budować przyszłość – wskazał Franciszek.

Za istotne dla chrześcijan uznał „odkrycie i promowanie znajomości tradycji żydowskiej, aby udało się im bardziej prawdziwie zrozumieć samych siebie”. Częścią tego podstawowego zadania jest studiowanie Tory. – Życzę podążania tą drogą z wytrwałością – napisał papież.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze