epa06441631 Pope Francis speaks to journalists aboard his flight to Chile at the start of the Apostolic Journey to South America, 15 January 2018. Pope Francis’ visit in Chile and Peru runs from 15 January to 22 January 2018. EPA/EPA-ANSA/LUCA ZENNARO Dostawca: PAP/EPA.

Papież już nie będzie używał przykładu „faryzeuszy”

Papież Franciszek nie posługuje się więcej przykładem faryzeuszy, by mówić o ludziach fałszywych i wiarołomnych, bo prosił go to główny rabin Rzymu. Ujawnia to sam Riccardo Di Segni w długim wywiadzie dla mediolańskiego „Corriere della Sera”.

Na pytanie o Franciszka, żydowski duchowny odpowiada następująco: „To papież, który potrafi słuchać. Prosiłem go, by nie cytował więcej faryzeuszy jako negatywnego paradygmatu, skoro judaizm rabinacki bierze od nich początek, i tak uczynił. Prosiłem go też, by nie popadał w marcjonim i odnoszę wrażenie, że na to uważa”. Marcjonizm, wyjaśnia dziennikarzowi rabin Di Segni, to przeciwstawianie Boga Starego Testamentu, „sprawiedliwego i surowego”, Bogu Nowego Testamentu, „dobremu i kochającemu”. „Bóg jest jeden i ten sam. I jest zarazem Bogiem miłości i Bogiem sprawiedliwym. Bogiem, który przebacza i Bogiem zastępów” – precyzuje główny rabin Rzymu.

Stwierdza, że nie zgadza się z papieżem Franciszkiem w wielu kwestiach. I podaje przykłady. „Papież przedstawia niedzielę jako wynalazek chrześcijan, ale przecież dlatego macie niedzielę, ponieważ my mamy sobotę. Kiedy Franciszek przybył tu do synagogi, chciał dyskutować o teologii. Powiedziałem, że nie: teologię każdy ma własną i jej nie zmieni. Dyskutujmy o czym innym”.

Rabin Di Segni ponawia swój sprzeciw wobec perspektywy beatyfikacji Piusa XII. „Przestudiowałem jego historię i muszę powtórzyć surowy osąd. Nie uczynił nic, by udaremnić deportację [tysiąca mieszkańców rzymskiego getta, zatrzymanych podczas łapanki 16 października 1943 roku i wywiezionych kilka dni później do obozu zagłady Auschwitz] – powiedział. „To prawda, że udzielił potem gościny wielu prześladowanym” – dodaje Di Segni.

Na pytanie, czy we Włoszech istnieje jeszcze antysemityzm, rabin odpowiada: „Był zawsze, jest i od czasu do czasu ujawnia się w rozmaitych postaciach. Istnieje idea religijna, że naród żydowski wyczerpał swoją funkcję i powinien ukradkiem i w rozproszeniu przemykać pomiędzy innymi narodami za karę za to, że nie przyjął prawdy. Są też trybuny stadionów, gdzie przeinacza się symbole, by były narzędziem obrazy. Nie zdając sobie z tego sprawy; albo zdając sobie sprawę doskonale. Uderzające jest to, że nikt nie wstydzi się już przyznać do sympatii z faszyzmem”.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze