Papież jest już w Chile! [GALERIA]

3 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Papież Franciszek przybył do Chile. Papieski samolot po 15 godzinach lotu wylądował późnym wieczorem w poniedziałek naszego czasu w stolicy kraju, Santiago. To szósta podróż papieża do Ameryki Łacińskiej.

W drodze do Chile samolot z Franciszkiem przeleciał nad terytorium jego ojczystej Argentyny, w której nie był od swego wyboru w 2013 roku. W telegramie do prezydenta Argentyny Mauricio Macriego wysłanym w trakcie przelotu nad ojczyzną papież zapewnił rodaków o swej bliskości. „Przesyłam najserdeczniejsze życzenia wszystkim osobom z mojego kraju” – napisał Franciszek.

We wtorek Franciszek spotka się w Santiago w Palacio de la Moneda z przedstawicielami władz chilijskich, do których wygłosi przemówienie. Następnie będzie rozmawiał z prezydent Michelle Bachelet oraz z jej następcą Sebastianem Pinerą, który w marcu zostanie zaprzysiężony. W stołecznym parku O’Higgins papież odprawi mszę. Odwiedzi także więzienie dla kobiet, spotka się z biskupami i duchowieństwem. Na wieczór zapowiedziano prywatne spotkanie papieża – jezuity z jego współbraćmi.

W kolejnych dniach pobytu w Chile Franciszek odwiedzi miasto Temuco, gdzie spotka się między innymi z grupą mieszkańców regionu Araukania, wśród których będą reprezentanci plemienia Indian, Mapucze. Odwiedzi też miasto Iquique.

W 1987 roku w Chile był z pielgrzymką Jan Paweł II. Od czwartku do niedzieli Franciszek będzie w Peru. O wyzwaniach papieskich wizyty pisaliśmy już w poprzednim artykule.

Pierwszy punkt pielgrzymki
W drodze z lotniska do nuncjatury apostolskiej samochód z Ojcem Świętym zatrzymał się w parafii pw. św. Ludwika Bertranda, gdzie znajduje się grób bpa Enrique Alvear Urrutia. Papież pozostał na chwilę w modlitwie.Biskup Enrique Alvear Urrutia (1916-1982) był biskupem pomocniczym Talca, później biskupem San Felipe, a od 1974 roku był biskupem pomocniczym Santiago de Chile. Brał udział w obradach II Soboru Watykańskiego. Znany był jako niestrudzony obrońca praw człowieka. W 1976 roku z jego inspiracji powstał Wikariat Solidarności. W 2011 rozpoczął się jego proces beatyfikacyjny. Z parafii pw. św. Ludwika Bertranda Franciszek udał się w dalszą drogę w samochodzie zamkniętym.

Samolot przyleciał ze sporym wyprzedzeniem
Na pokład samolotu wszedł nuncjusz apostolski, arcybiskup Ivo Scapolo wraz z szefem protokołu dyplomatycznego chilijskiego MSZ. Już na płycie lotniska Ojca Świętego powitała kończąca swoją kadencję prezydent Chile, pani Michelle Bachelet, a także arcybiskup stolicy kard. Ricardo Ezzati Andrello i przewodniczący episkopatu, Santiago Jaime Silva Retamales.

Papież odbiegał od protokołu
Kwiaty papieżowi wręczyły dwie dziewczynki w kolorach narodowych, białym i czerwonym. Obecni byli także przedstawiciele władz politycznych i samorządowych, biskupi i grupy wiernych. Ceremonia oficjalna nie przewidywała przemówień. Natomiast Franciszek kilkakrotnie odbieg od protokołu, i witał się z obecnymi, w tym wolontariuszami. Obecna była kompania honorowa. Przedstawiono delegacje. Nie zabrakło elementów muzycznych, wykonywanych przez orkiestrę młodzieżową.

Galeria: pierwsze zdjęcia po wylądowaniu w Chile samolotu z papieżem na pokładzie, tłumy witające Franciszka, powitanie i krótka rozmowa z prezydent kraju –  Michelle Bachelet, służby pracujące nad bezpieczeństwem wizyty oraz zatrzymana kobieta, która protestowała przeciwko wizycie Ojca Świętego, zdjęcia: Luca Zennaro, Mario Ruiz,

Wasze komentarze