fot. EPA/GIUSEPPE LAMI

Papież: klerykalizm to perwersja

„Klerykalizm to perwersja”, a światowe życie prowadzi do zepsucia – ostrzegł dziś papież Franciszek podczas audiencji dla seminarzystów i księży z kolegium meksykańskiego w Rzymie.

Ojciec Święty apelował o postawę miłosierdzia i braterstwa. W przemówieniu wygłoszonym po hiszpańsku papież wzywał: „żadnych klerykalizmów”. Zalecił też, by nie lekceważyć „pokus światowego życia”, bo mogą one prowadzić do koncentracji na samym sobie, do „konsumpcjonizmu i różnych form uchylania się od odpowiedzialności”. Potrzebna jest „czułość, pojednanie i braterstwo” – mówił Franciszek. Wskazał, że taka postawa jest niezbędna, by stawić czoło wyzwaniom ewangelizacji w Meksyku i na całym kontynencie amerykańskim, zwłaszcza – podkreślił – „pośród trudności z powodu pandemii”. Wśród wyzwań tych wymienił przemoc, nierówności ekonomiczne, polaryzację społeczną, korupcję oraz brak nadziei, szczególnie wśród młodzieży. Do meksykańskich duchownych i seminarzystów Franciszek apelował o wychodzenie do ludzi i o „autentyczne miłosierdzie”.

fot. EPA/GIUSEPPE LAMI

– Aktualne problemy wymagają od nas kapłanów, abyśmy upodobnili się do Pana i nauczyli się patrzeć tak jak On: z czułością, pojednaniem i braterstwem – mówił papież, przyjmując w Watykanie członków Papieskiego Kolegium Meksykańskiego. Franciszek zapewnił o swej szczególnej bliskości z ich ojczyzną. Wyrazem tego była jego podróż apostolska w 2016 r. Przejawia się to również w dorocznych uroczystościach w Bazylice Watykańskiej w uroczystość Matki Bożej z Guadalupe. Franciszek zwrócił uwagę na trudności, których doświadcza ten kraj z powodu pandemii. Wymagają one od kapłanów szczególnej wrażliwości.

>>> Papież: nie przechodźmy obojętnie wobec ludzi przeżywających trudności

Nie zamykać się w domu

– Przede wszystkim musimy mieć spojrzenie pełne czułości, z jakim nasz Bóg Ojciec widzi problemy, które dotykają społeczeństwo. Maryja Panna jest dla nas wzorem. Z czułością matki odzwierciedla Ona czułą miłość Boga, który przyjmuje wszystkich bez wyjątku. Coraz głębsze zjednoczenie z Dobrym Pasterzem budzi w każdym kapłanie autentyczne współczucie, zarówno dla powierzonych mu owiec, jak i dla tych, które zbłądziły. Tylko wtedy, gdy dajemy się jemu kształtować, wzrasta nasza duszpasterska miłość, w którą wszyscy są włączeni poprzez naszą troskę i modlitwę. Co więcej, zapobiega to zamykaniu się w domu, w biurze czy hobby i zachęca do wychodzenia na spotkanie z ludźmi, a nie do pozostawania w miejscu – wskazał papież.

fot. EPA/GIUSEPPE LAMI

Franciszek wspomniał też o licznych w Meksyku wyzwaniach pojednania i braterstwa. Aby im sprostać kapłani potrzebują światła wiary i mądrości, która wypływa z kontemplacji Boga i odczytywania znaków czasu. – Nie możemy lekceważyć światowych pokus, które mogą nas prowadzić do powierzchownych wyobrażeń o nas samym, do postawy autoreferencyjnej, do konsumpcjonizmu i do wielu form uchylania się od odpowiedzialności. Drodzy bracia i siostry: pamiętając o tym, aby nie odwracać wzroku od Chrystusa, Cierpiącego Sługi, zachęcam was, byście nie zaniedbywali pogłębiania korzeni wiary, które otrzymaliście w waszych Kościołach partykularnych, a pozostających owocem bogatego procesu inkulturacji Ewangelii. Jego wzorem jest Matka Boża z Guadalupe, której wizerunek czcicie w kaplicy waszego kolegium. Przypomina nam Ona o miłości wybrania przez Jej Syna Jezusa, który uczynił nas uczestnikami swego kapłaństwa. Dlatego zwracajcie się z ufnością do Morenity, Matki Boga i naszej Matki, i proście Ją o wszystko, czego potrzebujecie, wiedząc, że osłania nas Ona swoim cieniem i udziela nam schronienia – zachęcił papież.

>>> Papież: nie przechodźmy obojętnie wobec ludzi przeżywających trudności

fot. EPA/VATICAN MEDIA

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze