EPA/NUNO VEIGA

Papież: kobiety i dzieci najczęstszymi ofiarami „ślepej przemocy”

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Papież Franciszek powiedział w piątek, że kobiety i dzieci najczęściej padają ofiarami „ślepej przemocy”. W przemówieniu w Watykanie zauważył, że obecnie rola kobiet jest osłabiana i nieuznawana, a ich godność – raniona.

W przemówieniu do uczestników sympozjum na temat roli kobiet w wychowaniu na rzecz braterstwa, zorganizowanego przez Papieską Radę ds. Dialogu Międzyreligijnego, Franciszek powiedział, że wiele zła na świecie uderza w kobiecą godność.

“Kobiety, a nawet dzieci, są najczęstszymi ofiarami ślepej przemocy. Tam, gdzie nienawiść i przemoc mają przewagę, ranią rodziny i społeczeństwa, uniemożliwiając kobiecie pełnienie, w jedności intencji i czynów z mężczyzną, jej roli wychowawczej w sposób spokojny i skuteczny” – oświadczył Franciszek. Wyraził ubolewanie, że często rola ta jest osłabiana i nieuznawana.

Papież położył nacisk na konieczność “dowartościowania roli kobiety” i zwiększenia jej obecności oraz obrony, także przy pomocy narzędzi prawnych, gdy – jak dodał – okazuje się to konieczne.

“W dzisiejszym złożonym społeczeństwie charakteryzującym się pluralizmem i globalizacją potrzeba większego uznania zdolności kobiet do wychowania w duchu powszechnego braterstwa” – podkreślił Franciszek. “Wkład kobiet nie może ograniczać się do tematyki kobiecej” i spotkań tylko w ich gronie – uważa papież.

Franciszek zwrócił uwagę, że kobiety są częściej niż mężczyźni zaangażowane w dialog międzyreligijny; są też do niego dobrze przygotowane.

Zobacz także
Wasze komentarze