epa05960024 Pope Francis waves to devotees inside the popemobile at the Fatima Sanctuary in Leiria, Portugal, 12 May 2017. Pope Francis is in visiting Fatima on 12 and 13 May on the 100th anniversary of the appearances of Mary. EPA/NUNO VEIGA / POOL Dostawca: PAP/EPA.

Papież: kobiety i dzieci najczęstszymi ofiarami „ślepej przemocy”

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Papież Franciszek powiedział w piątek, że kobiety i dzieci najczęściej padają ofiarami „ślepej przemocy”. W przemówieniu w Watykanie zauważył, że obecnie rola kobiet jest osłabiana i nieuznawana, a ich godność – raniona.

W przemówieniu do uczestników sympozjum na temat roli kobiet w wychowaniu na rzecz braterstwa, zorganizowanego przez Papieską Radę ds. Dialogu Międzyreligijnego, Franciszek powiedział, że wiele zła na świecie uderza w kobiecą godność.

“Kobiety, a nawet dzieci, są najczęstszymi ofiarami ślepej przemocy. Tam, gdzie nienawiść i przemoc mają przewagę, ranią rodziny i społeczeństwa, uniemożliwiając kobiecie pełnienie, w jedności intencji i czynów z mężczyzną, jej roli wychowawczej w sposób spokojny i skuteczny” – oświadczył Franciszek. Wyraził ubolewanie, że często rola ta jest osłabiana i nieuznawana.

Papież położył nacisk na konieczność “dowartościowania roli kobiety” i zwiększenia jej obecności oraz obrony, także przy pomocy narzędzi prawnych, gdy – jak dodał – okazuje się to konieczne.

“W dzisiejszym złożonym społeczeństwie charakteryzującym się pluralizmem i globalizacją potrzeba większego uznania zdolności kobiet do wychowania w duchu powszechnego braterstwa” – podkreślił Franciszek. “Wkład kobiet nie może ograniczać się do tematyki kobiecej” i spotkań tylko w ich gronie – uważa papież.

Franciszek zwrócił uwagę, że kobiety są częściej niż mężczyźni zaangażowane w dialog międzyreligijny; są też do niego dobrze przygotowane.

Papież: kobiety i dzieci najczęstszymi ofiarami „ślepej przemocy”
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze