epa05844751 Pope Francis celebrates a Mass in the parish of Saint Maddalena of Canossa, in Rome’s neighborhood of Borgata Ottavia, during a pastoral visit to Rome, Italy, 12 March 2017. EPA/ANGELO CARCONI Dostawca: PAP/EPA.

Papież: konfesjonały muszą być otwarte zawsze, a nie w wyznaczonych godzinach

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Papież Franciszek powiedział w piątek, że konfesjonały muszą być zawsze otwarte. „Proszę, niech nie będzie na nich kartek: spowiedź w poniedziałek i środę, w takiej i takiej godzinie” – mówił, zwracając się do spowiedników uczestniczących w kursie w Watykanie.

„Spowiadanie jest priorytetem duszpasterskim. Należy spowiadać za każdym razem, gdy ktoś o to prosi” – podkreślił papież podczas audiencji w Auli Pawła VI.

Dobry spowiednik, wskazywał, musi przede wszystkim się modlić, dzięki czemu – dodał – uniknie „zawziętości i nieporozumień”, do których może dojść w konfesjonale.

„Spowiednik, który się modli, wie dobrze, że on sam jest pierwszym grzesznikiem i że jemu najpierw przebaczono. A zatem modlitwa jest gwarancją tego, że zapobiegnie się wszelkim postawom surowości, w której niepotrzebnie osądzany jest grzesznik, a nie grzech” – tłumaczył Franciszek.

Wskazywał, że spowiednik musi zrozumieć „rany innych” i leczyć je przy pomocy „oleju miłosierdzia”. Mówił o potrzebie „cennego daru pokory”, delikatności oraz umiejętności „rozpoznania” i rozróżnienia. Nie wolno nigdy – dodał – „wsadzać wszystkiego do jednego worka”.

„Ileż zła przynosi Kościołowi brak rozpoznania. Ileż zła przynosi duszom działanie, które nie ma swych korzeni w pokornym słuchaniu Ducha Świętego i woli Boga” – zauważył papież.

Po południu Franciszek będzie przewodniczyć w bazylice świętego Piotra liturgii pokutnej. Wyspowiada też grupę osób.

Watykaniści przypominają też, że Franciszek jest pierwszym papieżem, który publicznie przykląkł przed konfesjonałem, prosząc o przebaczenie.

Fot. PAP/EPA/ANGELO CARCONI 

Papież: konfesjonały muszą być otwarte zawsze, a nie w wyznaczonych godzinach
6 (100%) 1 ocen.

Zobacz także
Wasze komentarze