
fot. Vatican Media
Papież Leon XIV apeluje o zakończenie konfliktów na Ukrainie i w Ziemi Świętej
Papież Leon XIV powiedział w piątek w przemówieniu do członków korpusu dyplomatycznego akredytowanego przy Stolicy Apostolskiej, że filarami pracy dyplomacji Watykanu są słowa „pokój”, „sprawiedliwość” i „prawda”. Apelował o dialog i zaprzestanie produkcji broni oraz o rozwiązanie konfliktów na Ukrainie i w Ziemi Świętej.
W wystąpieniu z okazji rozpoczęcia pontyfikatu Leon XIV oświadczył: „Moja posługa zaczyna się w sercu Roku Jubileuszowego, dedykowanego w sposób szczególny nadziei. To czas nawrócenia i odnowy oraz, przede wszystkim, okazja, by pozostawić za sobą spory i zacząć nową drogę w nadziei na to, że można budować razem, pracować razem – każdy zgodnie ze swoją wrażliwością i odpowiedzialnością – na rzecz budowy świata, w którym każdy będzie mógł realizować swoje człowieczeństwo w prawdzie, sprawiedliwości i pokoju”. „Pragnę, by nastąpiło to we wszystkich sytuacjach, począwszy od tych najbardziej bolesnych, jak Ukraina i Ziemia Święta” – dodał.
Misja ewangeliczna w służbie ludzkości
Leon XIV zapewnił, że w swoich działaniach dyplomatycznych Stolica Apostolska kieruje się pilną potrzebą duszpasterską, która „nie dąży do przywilejów, ale do zintensyfikowania jej misji ewangelicznej w służbie ludzkości”.

Polega ona – wyjaśnił – na zwalczaniu obojętności i stałym odwoływaniu się do sumień; „tak, jak robił to mój czcigodny poprzednik, zawsze uważny wobec krzyku ubogich, potrzebujących, zepchniętych na margines, a także wobec wyzwań charakteryzujących nasze czasy – od troski o świat stworzony po sztuczną inteligencję” – oświadczył.
Prawda, sprawiedliwość i pokój
Leon XIV podkreślił, że pragnieniem Kościoła i jego samego jest to, by „objąć każdy naród i każdą osobę na tej Ziemi, pragnącą prawdy, sprawiedliwości i pokoju”.
„W pewnym sensie moje doświadczenie życiowe, zdobyte między Ameryką Północną, Ameryką Południową i Europą, wyraża tę aspirację, by przekraczać granice, by spotykać różne osoby i kultury” – zaznaczył papież.
Leon XIV wymienił trzy kluczowe słowa, które stanowią „filary działań misyjnych Kościoła i pracy dyplomacji Stolicy Apostolskiej”: „pokój”, „sprawiedliwość” i „prawda”. Mówiąc o pokoju, zaznaczył, że zbyt często uważa się go za „brak wojny i konfliktu”. „Pokój wydaje się zwyczajnym rozejmem, chwilą odpoczynku między jednym sporem a drugim, gdyż, bez względu na wysiłki, napięcia są zawsze obecne” – dodał. Jak zauważył, w perspektywie chrześcijańskiej, a także w innych religiach „pokój jest przede wszystkim darem, pierwszym darem Chrystusa”.

„Pokój buduje się w sercu i zaczynając od serca, wykorzeniając pychę i żądania i mierząc język, bo można zranić także słowami, nie tylko bronią” – mówił Leon XIV. Zwrócił też uwagę na fundamentalny wkład religii i dialogu międzyreligijnego na rzecz pokoju. „To, naturalnie, wymaga pełnego poszanowania wolności religijnej w każdym kraju” oraz „oczyszczenia serc” – oznajmił. Papież mówił także, że dzięki temu można „wykorzenić przesłanki każdego konfliktu i każdej niszczycielskiej woli podboju”. Trzeba „szczerej woli dialogu, wynikającej z pragnienia spotkania, a nie starcia” – zaapelował.
Ożywić dyplomację
Leon XIV wyraził przekonanie, że należy ożywić wielostronną dyplomację i instytucje międzynarodowe, których zadaniem jest rozwiązywanie sporów.
„Oczywiście potrzebna jest wola zakończenie produkcji narzędzi zniszczenia i śmierci” – oświadczył papież, przywołując słowa swojego poprzednika, Franciszka, o tym, że „żaden pokój nie jest możliwy bez prawdziwego rozbrojenia” i „potrzeba zapewnienia każdemu narodowi możliwości obrony nie może przekształcić się w generalny wyścig zbrojeń”.
Troska o rodzinę i imigrantów
Mówiąc o sprawiedliwości, papież podkreślił, że Stolica Apostolska chce zabierać głos w obliczu wielu nierówności i niesprawiedliwości, które prowadzą do niegodnych warunków pracy i tego, że społeczeństwa są coraz bardziej podzielone i skonfliktowane. Apelował o położenie kresu globalnym nierównościom. „Zadaniem sprawujących rządy jest zaangażowanie się na rzecz budowy zgodnych i pokojowych społeczeństw obywatelskich” – wezwał papież. Wyjaśnił: „Można to uczynić, przede wszystkim, inwestując w rodzinę, opartą na stałym związku między kobietą a mężczyzną”.
Jednocześnie papież położył nacisk na konieczność ochrony godności każdej osoby; „zwłaszcza tych kruchych i bezbronnych, od nienarodzonych do osób starszych, od chorych do bezrobotnych, obywatela czy imigranta”. Leon XIV podkreślił, że także on pochodzi z rodziny imigrantów.
Jako trzecie słowo-klucz wymienił „prawdę” i oświadczył: „Nie można zbudować pokojowych relacji w łonie wspólnoty międzynarodowej bez prawdy”. Mówił również, że pozwoli to również lepiej stawić czoła obecnym wyzwaniom, takim jak migracje, „etyczne wykorzystanie sztucznej inteligencji” oraz ochrona środowiska naturalnego.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |