fot. EPA/GIUSEPPE LAMI

Papież: miłosierdzie działa jak antidotum na podziały

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Miłosierdzie jest antidotum na podziały i kontrasty, które podsycają populizm – napisał papież Franciszek w przesłaniu do europejskich biskupów. W orędziu na ich obrady w Hiszpanii zachęcił do zobowiązania na rzecz wzmocnienia Europy i „nowego humanizmu”.

W ogłoszonym w piątek w Watykanie liście, wystosowanym w związku z obradami Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE) w Santiago de Compostela, Franciszek nawiązał do hasła spotkania: „Europa, czy to czas przebudzenia? Znaki nadziei„.

Papież wyraził przekonanie, że takich przejawów nadziei jest dużo i że często są ukryte.

– Widzimy je – dodał – w gotowości tylu naszych braci wobec tych, którzy cierpią i są w potrzebie, zwłaszcza chorych, uwięzionych, ubogich, migrantów i uchodźców.

Następnie podkreślił, że miłosierdzie jest „największym antidotum na tendencje naszych czasów, pełne rozdarć i kontrastów”.

– Populizm, który szerzy się w naszych czasach, żywi się stałym poszukiwaniem kontrastów, które nie otwierają serca, lecz więżą je w murach duszącej niechęci. Miłosierdzie zaś otwiera i pozwala oddychać – dodał Franciszek.

Wskazał, że nachylając się nad „ranami zagubionych, bezbronnych i zepchniętych na margines”, Kościół może „odnowić swe zobowiązanie na rzecz budowy Europy”.

Zaapelował także o nowy humanizm pod znakiem dialogu, integracji i doceniania tego, co najcenniejsze w tradycji Starego Kontynentu, by uczynić z Europy „rodzinę narodów”, ziemię pokoju i nadziei, obrony życia i godności ludzkiej.

>>> Papież: otwórzmy się na miłosierdzie, by zwyciężać zło dobrem

Papieski list adresowany jest do przewodniczącego Rady Konferencji Episkopatów Europy kardynała Angelo Bagnasco z Włoch. Jego zastępcą jest przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski arcybiskup Stanisław Gądecki.

Zobacz także
Wasze komentarze