fot. Adi Weda, PAP/EPA

Papież modli się za ofiary trzęsienia ziemi w Indonezji

O modlitwie papieża Franciszka za ofiary śmiertelne i jego solidarności z poszkodowanymi w trzęsieniu ziemi, jakie wczoraj nawiedziło Indonezję, zapewnił sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolin.

W telegramie kondolencyjnym, przesłanym do władz państwowych i kościelnych tego azjatyckiego kraju, kardynał napisał, że Franciszek „przyzywa Boże błogosławieństwo pocieszenia i umocnienia dla narodu Indonezji”. W trzęsieniu ziemi, które w niedzielę nawiedziło indonezyjską wyspę Lombok, zginęło co najmniej 91 osób zginęło. Bilans ofiar może jeszcze wzrosnąć.

Poprzednio informowano, że w trzęsieniu życie straciły co najmniej 82 osoby. Indonezyjskie służby zastrzegły, że ostateczna liczba zabitych może okazać się większa, w miarę napływania kolejnych informacji z terenów, zwłaszcza na północy wyspy, gdzie z powodu wstrząsów wiele budynków zawaliło się lub zostało mocno uszkodzonych. Wśród odnotowanych dotychczas ofiar śmiertelnych nie ma obcokrajowców, a liczba rannych na razie zatrzymała się na 209 – podała indonezyjska agencja.

W niektórych częściach Lomboku nie ma prądu ani łączności, a wojsko ogłosiło, że wysyła na wyspę okręt z pomocą medyczną, zapasami żywności i wsparciem logistycznym. Indonezyjski Czerwony Krzyż na Twitterze przekazał z kolei, że jego pracownicy pomogli kobiecie przy porodzie zaraz po trzęsieniu oraz że noworodek otrzymał imię Gempa, co znaczy właśnie „trzęsienie ziemi”.

Indonezyjska Agencja ds. Meteorologii, Klimatu i Geofizyki (BMKG) doliczyła się ponad 120 wstrząsów wtórnych. Trzęsienie, którego magnitudę amerykańskie służby sejsmologiczne zrewidowały z początkowych 7 do 6,9, odczuwalne było również na sąsiadującej z Lombok wyspie Bali, gdzie zginęły dwie osoby.

Ewakuacja turystów
W Mataram, głównym mieście Lombok, na międzynarodowym lotnisku tworzyły się długie kolejki zagranicznych turystów, którzy z powodu trzęsienia ziemi postanowili skrócić swój pobyt. Linie lotnicze oferują dodatkowe połączenia. Około 1000 zagranicznych i indonezyjskich turystów ewakuowano łodziami z trzech niewielkich wysp Gili położonych u północno-zachodnich wybrzeży Lombok – poinformował rzecznik BNPB Nugroho na Twitterze. Opublikował nagranie wideo pokazujące setki ludzi stłoczonych na plaży na jednej z tych wysp i oczekujących na łódź.

Ognisko wstrząsów sejsmicznych znajdowało się na południowy wschód od miejscowości Loloan na wyspie Lombok, na głębokości 15 km, a według amerykańskich specjalistów – płycej, na głębokości 10,5 km. Władze wycofały początkowe ostrzeżenie przed tsunami. Przed tygodniem na znanej z pięknych plaż i gór Lombok zginęło wskutek trzęsienia ziemi 17 osób, a rannych zostało ponad 350. Indonezja, będąca największym archipelagiem na świecie, położona jest w tzw. pacyficznym pierścieniu ognia, charakteryzującym się dużą aktywnością sejsmiczną. (fot: Made Nagi, Adi Weda, PAP/EPA).

Galeria (24 zdjęć)

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze