Papież na „Anioł Pański”: gdy wszystko przemija, Chrystus pozostaje
Gdy wszystko przemija, Chrystus pozostaje – zapewnił papież Franciszek w rozważaniu poprzedzającym modlitwę „Anioł Pański”. Odmówił ją z wiernymi zgromadzonymi na placu św. Piotra w Watykanie. Ojciec Święty wskazał, że „Bóg przygotowuje dla nas przyszłość pełną życia i radości”. Umierając, „nie stracimy nic z tego, co zbudowaliśmy i pokochaliśmy, ponieważ śmierć będzie początkiem nowego życia”.
Komentując słowa Jezusa: „niebo i ziemia przeminą, ale słowa moje nie przeminą”, papież zauważył, że „gdy przechodzimy przez pewien kryzys lub doświadczamy jakiejś porażki, a także gdy widzimy wokół siebie cierpienie spowodowane wojnami, przemocą, klęskami żywiołowymi, mamy poczucie, że wszystko zmierza do kresu, i odczuwamy, że nawet najpiękniejsze rzeczy przemijają”. Uczą nas, by „nie przywiązywać naszych serc do rzeczywistości tego świata”, które „są skazane na odejście w niebyt”.
>>> Buty od Papieża dla bezdomnego
Tylko słowa Jezusa „pozostają na wieczność”. Zachęca nas On, „abyśmy zaufali Ewangelii, która zawiera obietnicę zbawienia i wieczności, i nie żyli już dłużej w lęku przed śmiercią. Bowiem, gdy wszystko przemija, Chrystus pozostaje. W Nim, pewnego dnia, odnajdziemy na nowo rzeczy i ludzi, którzy odeszli, a którzy towarzyszyli nam w naszej ziemskiej egzystencji”. Wprawdzie „wszystko umiera i my również pewnego dnia umrzemy, ale nie stracimy nic z tego, co zbudowaliśmy i pokochaliśmy, ponieważ śmierć będzie początkiem nowego życia”.
Dlatego „nawet w trudnościach, w kryzysach, w porażkach, Ewangelia pobudza nas do patrzenia na życie i historię bez obawy o utratę tego, co się kończy, ale z radością z powodu tego, co pozostaje: Bóg przygotowuje dla nas przyszłość pełną życia i radości”.
Papież zachęcił do zadania sobie pytania: „czy jesteśmy przywiązani do rzeczy ziemskich, które szybko przemijają, czy raczej do słów Pana, które pozostają i prowadzą nas ku wieczności?”.
Franciszek wskazał, że wczoraj w Albanii zostali beatyfikowani dwaj męczennicy: o. Ludwik Palić franciszkanin i ks. Gjon Gazulli, kapłan diecezjalny. Obaj byli ofiarami prześladowań religijnych w XX wieku. Dziś zaś we Fryburgu Bryzgowijskim beatyfikowano kolejnego męczennika, księdza Maxa Josefa Metzgera, który się przeciwstawiał nazizmowi za jego religijne zaangażowanie na rzecz pokoju. Papież powiedział, aby przykład tych męczenników pocieszył tak wielu chrześcijan, którzy są dyskryminowani za swoją wiarę w naszych czasach.
>>> Papież Franciszek: proszę, nie zapominajmy o ubogich! [+GALERIA]
Dzisiaj obchodzimy Światowy Dzień Ubogich, którego temat brzmi: „Modlitwa ubogich wznosi się do Boga” (Syr 21, 5). Papież podziękował diecezjom i parafiom za inicjatywy solidarności z najbardziej potrzebującymi.
W dniu pamięci o ofiarach wypadków drogowych Franciszek prosił o modlitwę w ich intencji oraz za ich rodziny. Apelował o zaangażowanie w zapobieganie wypadkom.
Łącząc się z Kościołem we Włoszech, który jutro organizuje Dzień Modlitwy za ofiary wykorzystywania seksualnego Papież podkreślił, że każde wykorzystywanie jest zdradą zaufania i jest zdradą życia! Modlitwa zaś jest niezbędna do „odbudowania zaufania”.
Franciszek pozdrowił wszystkich rybaków z okazji Światowego Dnia Rybołówstwa, który przypada w najbliższy czwartek. Modlił się, aby Maryja, Gwiazdo Morza, chroniła rybaków i ich rodziny.
„Módlmy się o pokój” – prosił Franciszek wskazując szczególnie na udręczoną Ukrainę, Palestynę, Izrael, Liban, Mjanmę i Sudan. Podkreślił, że wojna czyni ludzi nieludzkimi, skłania ich do tolerowania niedopuszczalnych zbrodni. Apelował, aby rządzący wsłuchiwali się w wołanie narodów domagających się pokoju.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |