Papież: nauka służy człowiekowi, a nie jego zniszczeniu
Droga wiary George’a Lemaître’a, belgijskiego kapłana i kosmologa, „prowadzi go do świadomości, że stworzenie i Wielki Wybuch to dwie odrębne rzeczywistości, a Bóg, w którego wierzy, nie może być przedmiotem łatwym do sklasyfikowania przez ludzki rozum, ale jest «Bogiem ukrytym», który zawsze pozostaje w wymiarze tajemnicy, nie do końca zrozumiałym”.
Na sedno duchowej drogi i badań naukowych zmarłego w 1966 roku naukowca wskazał papież Franciszek, spotykając się dziś rano z uczestnikami drugiej konferencji Obserwatorium Watykańskiego poświęconej pamięci ks. Lemaître’a, zatytułowanej „Czarne dziury, fale grawitacyjne i osobliwości czasoprzestrzenne”, trwającej do 21 czerwca w obserwatorium astronomicznym w Albano Laziale.
Nauka i wiara zjednoczone w miłosierdziu dla ludzkości
W przemówieniu papież zachęcił dyrektora Obserwatorium Watykańskiego, brata Guya Consolmagno SJ, naukowców i uczestników konferencji do udania się „na peryferie ludzkiej wiedzy”, gdzie „możemy doświadczyć Boga Miłości, który zaspokaja i gasi pragnienie naszego serca”. Podkreślił, że między nauką a wiarą „nie ma konfliktu”, ale „mogą one być zjednoczone w miłości”, jeśli „nauka będzie służyć mężczyznom i kobietom naszych czasów, a nie wypaczona na ich szkodę”.
Kościół promuje badania nad początkiem wszechświata
Franciszek przypomniał, że od 2018 r. naukowe dzieło księdza i kosmologa „zostało jeszcze bardziej docenione przez Międzynarodową Unię Astronomiczną”, która zdecydowała, że dobrze znane prawo Hubble’a, które opisuje prędkość rozszerzania się wszechświata, powinno być bardziej poprawnie nazywane prawem Hubble’a-Lemaître’a.
Papież odnosząc się do programu konferencji, przypomniał o toczącej się debacie na temat najnowszych pytań stawianych przez badania naukowe w kosmologii: „różne wyniki uzyskane w pomiarach stałej Hubble’a, enigmatyczna natura osobliwości kosmologicznych (od Wielkiego Wybuchu do czarnych dziur) i bardzo aktualny temat fal grawitacyjnych”.
„Kościół zwraca uwagę na takie badania i promuje je, ponieważ wstrząsają one wrażliwością i inteligencją mężczyzn i kobiet naszych czasów. Początek wszechświata, jego ostateczna ewolucja, głęboka struktura przestrzeni i czasu konfrontują ludzkie istoty z gorączkowym poszukiwaniem sensu w rozległym scenariuszu, w którym ryzykują zagubienie” – mówił Franciszek.
Lemaître, wzorowy ksiądz i kosmolog
Papież, przypominając słowa Psalmu 8 o synu człowieczym, niewiele mniejszym od istot niebieskich, otoczonym chwałą i czcią, zwrócił uwagę, że tematy te mają „szczególne znaczenie dla teologii, filozofii, nauki, a także dla życia duchowego”. Następnie podkreślił, że ludzka i duchowa droga ks. George’a Lemaître’a „stanowi model życia, z którego wszyscy możemy się uczyć”. Przypomniał jego studia inżynierskie i udział w I wojnie światowej, a następnie powołanie kapłańskie i naukowe.
>>> Papież Franciszek do luteran: wszyscy jesteśmy pielgrzymami nadziei
Stworzenie i wielki wybuch to dwie odrębne rzeczywistości
Franciszek przypomniał, że ks. Lemaître był na początku „konkordystą”, to znaczy wierzył, że prawdy naukowe są zdeponowane w Piśmie Świętym, ale potem zrozumiał, że „nauka i wiara podążają dwiema różnymi i równoległymi ścieżkami, między którymi nie ma konfliktu”. Wręcz przeciwnie, mogą one harmonizować, „ponieważ zarówno nauka, jak i wiara, dla wierzącego, mają tę samą matrycę w absolutnej Prawdzie Boga”. „Jego droga wiary prowadzi go do uświadomienia sobie, że stworzenie i Wielki Wybuch to dwie odrębne rzeczywistości, a Bóg, w którego wierzy, nie może być obiektem łatwo kategoryzowanym przez ludzki rozum, ale jest Bogiem ukrytym, który zawsze pozostaje w wymiarze tajemnicy, nie do końca zrozumiałym” – powiedział papież.
Postęp w poszukiwaniu Prawdy, emanacji Miłosierdzia
Franciszek na zakończenie życzył uczestnikom konferencji, aby „wolność i brak uwarunkowań”, których doświadczają w pracy, którą wykonują, pomogły im „czynić postępy w waszych dziedzinach w kierunku Prawdy, która z pewnością jest emanacją Bożego Miłosierdzia”. „Wiara i nauka mogą być zjednoczone w miłości, jeśli nauka będzie służyć mężczyznom i kobietom naszych czasów, a nie wypaczona na ich szkodę, a nawet zniszczenie. Zachęcam do udania się na peryferie ludzkiej wiedzy: to tutaj możemy doświadczyć Boga Miłości, który zaspokaja i gasi pragnienie naszych serc” – powiedział Franciszek.
40 naukowców bierze udział w sympozjum w dniach od 16 do 21 czerwca w Obserwatorium Watykańskim w Castel Gandolfo pod Rzymem, a kolejnych 150 ekspertów łączy się online. Wśród uczestników są m.in. laureaci Nagrody Nobla: Adam Riess i Roger Penrose, kosmolodzy i fizycy, tacy jak: Andrei Linde, Joseph Silk, Wendy Freedman, Licia Verde, Cumrun Vafa oraz laureat Medalu Fielda, Edward Witten.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |