epa05908393 Pope Francis during the Via Crucis (Way of the Cross) torchlight procession in front of the Colosseum on Good Friday in Rome, Italy, 14 April 2017. Pope Francis will preside over the Via Crucis (Way of the Cross) torchlight procession on Good Friday in front of Rome’s Colosseum. Good Friday is observed by Christians around the world to commemorate the crucifixion of Jesus Christ. EPA/GIORGIO ONORATI Dostawca: PAP/EPA.

Papież: nie dla kompromisów i surowości w Kościele

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Papież Franciszek powiedział w poniedziałek podczas mszy w Watykanie, że Kościół musi wystrzegać się kompromisów i surowości. Skrytykował nauczanie, które opiera się na wskazówkach, co można i czego nie można.

W czasie mszy w Domu świętej Marty w homilii, przytoczonej przez Radio Watykańskie, Franciszek zwrócił uwagę na „konkret” wiary.

“Niekiedy zapominamy, że nasza wiara jest konkretna” – zauważył.

„Kiedy odmawiamy Credo, mówimy rzeczy konkretne: wierzę w Boga Ojca, który stworzył niebo i ziemię, wierzę w Jezusa Chrystusa” – podkreślił papież. Następnie przypomniał: „W Credo nie ma słów: wierzę, że powinienem zrobić to czy to i że rzeczy mają się tak”.

„Ta konkretność wiary prowadzi do szczerości, do głoszenia świadectwa aż do męczeństwa, które jest przeciw kompromisom i idealizacji” – oświadczył papież.

Dodał, że opisani w Ewangelii „uczeni w piśmie”, czyli faryzeusze byli „uwięzieni w klatce racjonalistycznej mentalności”.

„A ona nie minęła wraz nimi” – wskazał.

“W swej historii przecież Kościół potępiał racjonalizm, iluminizm, a potem sam wiele razy popadał w teologię: +to można, a tego nie można+, +można tylko dotąd+ i zapomniał o sile, wolności Ducha Świętego” – stwierdził Franciszek. Zachęcił do modlitwy o to, by Kościół “podążał po drogach Ducha Świętego, bez kompromisów i surowości”.

Fot. PAP/EPA/GIORGIO ONORATI 

Papież: nie dla kompromisów i surowości w Kościele
4.8 (80%) 1 ocen.

Zobacz także
Wasze komentarze