Fot. EPA/MAX ROSSI / POOL

Papież: nie można żyć siejąc nienawiść

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

„Nie można żyć siejąc nienawiść”, „sianie nienawiści to samobójstwo ludzkości” – powiedział we wtorek papież Franciszek podczas zorganizowanej w Rzymie debaty z udziałem młodzieży i osób starszych. Dodał, że z nienawiści tej rodzi się populizm.

Spotkanie w Instytucie Augustinianum odbyło się w ostatnim tygodniu synodu biskupów na temat młodzieży.

Odpowiadając na pytania osób młodych i starszych, papież odnosił się do najważniejszych problemów współczesnego świata. Jednym z rozmówców Franciszka był amerykański reżyser Martin Scorsese.

Franciszek mówił między innymi o migracji.

„Przyjmowanie migrantów to nakaz biblijny” – wskazywał i zauważył, że Europa powstała z wielu fal migracyjnych. Jak dodał, nie należy zapominać także o tym, że kraje Ameryk przyjęły wielu imigrantów z Europy. Podkreślił, że sam jest potomkiem włoskich migrantów, którzy przybyli do Argentyny.

Wspominał, że widział, jak wielu imigrantów z Europy przybyło do tego kraju po II wojnie światowej. Wśród nich wymienił Włochów i Polaków. „Słuchając ich rozumieliśmy, czym jest wojna, której u nas się nie znało” – mówił.

Franciszek podkreślał, że kiedy myśli o dramacie migrantów i o tym, że Morze Śródziemne stało się ich „cmentarzyskiem”, cierpi, modli się i mówi o tym.

EPA/VINCENZO PINTO / POOL

„Migrantów należy przyjmować z otwartym sercem i rękoma. Zamknięcie to droga do samobójstwa. To prawda, że należy przyjmować migrantów, ale oni muszą też się integrować” – zaznaczył. Podkreślił: „Rząd musi mieć otwarte serce, by przyjmować migrantów, struktury służące integracji i także roztropność, by powiedzieć: do tego punktu można, potem już nie można więcej”.

Wskazał, że kryzys migracji musi rozwiązać cała Europa, bo „tego ciężaru nie mogą brać na siebie trzy – cztery kraje”.

Następnie papież oświadczył: „Młodzi ludzie powinni wiedzieć, jak rodzi się populizm. Myślę o Hitlerze w minionym wieku, który obiecywał rozwój Niemiec. Wiemy, jak rodzi się populizm: z siania nienawiści”.

„Nie można żyć siejąc nienawiść” – dodał.

Franciszek ocenił, że jedną z przyczyn odchodzenia młodych ludzi od Kościoła jest „złe głoszenie świadectwa”; „neurotyczni księża”, „osoby deklarujące się jako katolicy i prowadzące podwójne życie”. „To są kontrświadectwa” – zauważył.

Apelował do starszych pokoleń, by „nie potępiały młodzieży”, tak jak ona nie powinna „potępiać seniorów”.

Papież prowadził dialog z młodzieżą i seniorami w ramach międzynarodowego projektu „Mądrość czasu”. Tak zatytułowany jest zbiór 250 wywiadów z osobami starszymi z 30 krajów. Pomysłodawcą tej inicjatywy jest uczestniczący w synodzie włoski jezuita ksiądz Antonio Spadaro.

Zobacz także
Wasze komentarze