epa06258446 Pope Francis during his general audience in St. Peter’s Square at the Vatican, 11 October 2017. EPA/FABIO FRUSTACI Dostawca: PAP/EPA.

Papież: nie należy modlić się jak papugi, msza to nie spektakl

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Papież Franciszek powiedział w środę wiernym podczas audiencji generalnej, że nie powinni modlić się „jak papugi”. Modlitwa to zadziwienie, a msza to nie wizyta w muzeum ani spektakl – podkreślił.

Franciszek wskazywał, że nie rozumie się mszy, jeśli nie rozumie się modlitwy. Aby się modlić, należy przyjąć dwie postawy, „stać się maluczkim” i „dać się zadziwić” – wyjaśnił. „Czy pozwalamy się zadziwić, czy też mówimy do Boga jak papugi?” – zapytał papież wiernych.

„Spotkanie z Bogiem jest zawsze spotkaniem żywym, a nie spotkaniem muzealnym”, „idziemy na mszę świętą, a nie do muzeum” – dodał. Franciszek wskazał na potrzebę umiejętności zachowania milczenia. „Kiedy przychodzimy na mszę pięć minut przed czasem i zaczynamy rozmawiać z kimś, kto stoi obok, to nie jest to moment na takie pogaduszki. To chwila ciszy, by przygotować się do dialogu” – radził papież. „Nie idziemy na spektakl, ale na spotkanie z Bogiem, a milczenie do niego przygotowuje” – mówił. Franciszek pytał: „Czy mogę powiedzieć, że kiedy przyjmuję komunię w czasie mszy, Pan spotyka moją słabość?”.

„Tak, możemy tak powiedzieć, to jest prawda”, „Pan spotyka naszą słabość, by doprowadzić nas z powrotem do naszego pierwszego powołania: aby być na obraz i podobieństwo Boga” – zauważył w katechezie na temat mszy. W audiencji na placu Świętego Piotra uczestniczyło kilkanaście tysięcy osób.

Papież: nie należy modlić się jak papugi, msza to nie spektakl
4.8 (80%) 5 ocen.

Zobacz także
Wasze komentarze