epa05884018 Pope Francis (C) waves to faithful as he arrives in the Popemobil at Martiri’s square in Carpi, Italy, 02 April 2017. Pope Francis arrived in the Italian Emilia Romagna region for a one-day pastoral visit during which he visits the 2012 earthquake striken towns of Carpi and Mirandola, where he is scheduled to visit the badly damaged Cathedral of Mirandola, according to Radio Vatican. EPA/ELISABETTA BARACCHI Dostawca: PAP/EPA.

Papież nie zrezygnuje z podróży do Egiptu

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Mimo zamachów na dwa kościoły koptyjskie w Egipcie w Niedzielę Palmową papież Franciszek pojedzie pod koniec kwietnia do Kairu – ogłosili w poniedziałek przedstawiciele Watykanu. W atakach zginęło ponad 40 osób.

Dziennik „La Repubblica” przytacza wypowiedź rzecznika Watykanu Grega Burke’a, który odnosząc się do przygotowań do wizyty oświadczył: „Wszystko idzie zgodnie z programem”.

Zastępca sekretarza stanu, arcybiskup Angelo Becciu powiedział dziennikowi „Corriere della Sera”: „Nie ulega wątpliwości, że Ojciec Święty dotrzyma postanowienia o wyjeździe. To, co się zdarzyło, wywołuje wstrząs i wielkie cierpienie, ale nie może uniemożliwić misji pokoju papieża”.

„Już innym razem podnoszono kwestie bezpieczeństwa, zagrożenia zamachami” – stwierdził abp Becciu. W tym kontekście przywołał wizytę Franciszka w Republice Środkowoafrykańskiej w 2015 roku. „Z powodu tamtejszej sytuacji organizacja wizyty została ograniczona do minimum, ale wszystko dobrze poszło” – zauważył zastępca sekretarza stanu.

„W Egipcie zapewniono nas, że wszystko przebiegnie jak najlepiej, jedziemy tam spokojnie. Nie ukrywając rzeczywistości, czasem mało podnoszącej na duchu, papież zachęca, aby patrzeć w przyszłość z nadzieją. I jak zwykle chce dać przykład” – dodał arcybiskup.

Zamachy na kościoły koptyjskie nazwał „atakiem na dialog i pokój”.

Abp Becciu przypomniał też, że od czasu powstania Państwa Islamskiego papież dokonuje rozróżnienia między zamachami terrorystycznymi dokonanymi przez fanatyków religijnych a religią samą w sobie.

Franciszek „zawsze odmawiał kojarzenia islamu z terroryzmem” – zaznaczył watykański dostojnik.

Następnie położył nacisk na to, że wielu muzułmańskich liderów podziękowało papieżowi za jego postawę i wyraziło uznanie dla jego moralnego autorytetu.

W wywiadzie dla dziennika „Il Messaggero” jezuita Samir Khalil z centrum dokumentacji i badań arabsko-chrześcijańskich w Bejrucie powiedział, że wizyta papieża w Egipcie „poprawi relacje z muzułmanami, ale przede wszystkich sytuację chrześcijan”.

„Papież przedstawi pozytywny wizerunek chrześcijan. Myślę, że w pewnym sensie pomoże też wizerunkowi rządu” Egiptu – stwierdził egipski ksiądz, znawca islamu.

Watykaniści na łamach prasy włoskiej piszą, powołując się na źródła w Watykanie, że panuje tam jednak zaniepokojenie w związku z tą podróżą papieża, zaplanowaną na 28-29 kwietnia. Przypomina się, że Franciszek pojedzie do kraju, gdzie w niedzielę, po zamachach, wprowadzono stan wyjątkowy.

Rozważa się między innymi, twierdzi watykanistka Nina Fabrizio, zastosowanie nadzwyczajnych środków bezpieczeństwa. Jak dodaje, Franciszek będzie podróżował po Kairze zamkniętym samochodem.

Fot. PAP/EPA/ELISABETTA BARACCHI

Papież nie zrezygnuje z podróży do Egiptu
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze