zdj poglądowe, fot. Vatican Media

Papież: o innych należy mówić dobrze

Mówcie dobrze, a nie źle o innych – zachęcił Ojciec Święty podczas poprzedzającego Święta Bożego Narodzenia spotkania z przełożonymi i pracownikami Kurii Rzymskiej. Odbyło się ono w Auli Błogosławieństw znajdującej się nad bazyliką św. Piotra.

Franciszek wyjaśniając powody dla których podjął tę kwestię, która po włosku ma także odniesienie do błogosławieństwa i złorzeczenia, zaznaczył, iż jest ona związana z pokorą, będącą istotną cechą zwłaszcza tajemnicy Bożego Narodzenia.

„Wspólnota kościelna żyje w radosnej i braterskiej harmonii w takim stopniu, w jakim jej członkowie kroczą drogą pokory, wyrzekając się złego myślenia i mówienia źle o innych” – stwierdził papież.

>>> Papież zaprosił bezdomnych na cappuccino i rogalika

Cytując między innymi żyjącego w VI wieku mnicha Doroteusza z Gazy Ojciec Święty wskazał, że droga do pokory wiedzie przez oskarżanie siebie samych, a ten kto ją praktykuje, „staje się wolnym od podejrzeń i nieufności i zostawia miejsce na działanie Boga, jedynego, który tworzy jedność serc”. Dodał, że jest to dar od Boga,  dzieło Ducha Świętego, a do nas należy przystanie, przyswojenie sobie ruchu Boga, podjęcie go, przyjęcie go, tak jak uczyniła Dziewica Maryja.

fot. PAP/EPA/GIUSEPPE LAMI

Następnie Franciszek przypomniał, że Wcielenie Słowa pokazuje nam, że Bóg nas pobłogosławił. objawia nam, że w Bogu nie ma złorzeczenia, lecz tylko i zawsze błogosławieństwo. „Jesteśmy błogosławieni i jako tacy możemy błogosławić” – podkreślił. Zachęcił do naśladowania Maryi, która „Błogosławiona, przyniosła światu Błogosławieństwo, którym jest Jezus”.

Papież zachęcił swoich współpracowników, aby byli twórcami błogosławieństwa. „Lubię myśleć o Kurii Rzymskiej jako o wielkim warsztacie, w którym jest wiele różnych funkcji, ale wszyscy pracują w tym samym celu: mówić dobrze, szerzyć błogosławieństwo Boga i Matki Kościoła w świecie” – wyznał Ojciec Święty. „dobrze jest pomyśleć, że poprzez codzienną pracę, zwłaszcza tę bardziej ukrytą, każdy z nas może przyczynić się do niesienia Bożego błogosławieństwa w świat. Ale musimy być w tym konsekwentni: nie możemy pisać błogosławieństw, a potem mówić źle o naszym bracie czy siostrze. Oto więc życzenie: niech Pan, który narodził się dla nas w pokorze, pomoże nam być zawsze mężczyznami i kobietami mówiącymi dobrze” – powiedział papież składając swoim współpracownikom życzenia dobrych Świąt Bożego Narodzenia.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze