Papież obawia się, że Kościół się rozpadnie
Jako przykłady podał kwestie: moralności seksualnej, w tym homoseksualizmu, oraz święceń kapłańskich dla kobiet. Zagadnienia te są przedmiotem dialogu na temat reform w Kościele katolickim w Niemczech – drogi synodalnej. „Troską papieża jest jedność Kościoła powszechnego” – zaznaczył niemiecki jezuita. „Na początku swojego pontyfikatu w 2013 r. Franciszek ogłosił, że chce więcej autonomii dla Kościołów lokalnych” – powiedział ks. Hagenkord, który pełni funkcję „asystenta duchowego” w ramach drogi synodalnej. „Ostatecznie jednak jego urząd jest urzędem jedności” – zaznaczył. Przypomniał, że niezależność i osobista odpowiedzialność mogą być realizowane tylko poprzez tworzenie „jedności w różnorodności”.
W sumie Watykan patrzy „z pewną niepewnością i nerwowością” na niemiecką drogę synodalną. Zdaniem jezuity, który do 2019 r. stał na czele niemieckojęzycznej redakcji Radia Watykańskiego, w Kościele katolickim nie ma żadnej „specjalnej niemieckiej drogi”. Zdaniem duchownego poprzez propozycje reform nazwane „drogą synodalną” biskupi niemieccy i Centralny Komitet Katolików Niemieckich (ZdK) chcą odzyskać społeczne zaufanie po skandalach nadużyć seksualnych i promować wewnętrzne debaty kościelne. W związku z tym niemiecki proces synodalny skupia się na kwestiach władzy, moralności seksualnej, kapłańskiego stylu życia i roli kobiet w Kościele.
Ks. Hagenkord opowiada się za potrzebą omówienia tych kwestii w Kościele powszechnym. „To nie są problemy tylko niemieckie” – powiedział. Jezuita opowiada się też za nowymi formami debaty Kościoła powszechnego i przeciwko zwoływaniu synodów lub dróg synodalnych. „To są slogany, które prowadzą donikąd. Najpierw musimy otworzyć szeroką debatę w Kościele powszechnym” – zaznaczył.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |