Papież otworzy Drzwi Święte w rzymskim więzieniu
„Papież Franciszek chce również stać się `pielgrzymem nadziei`, dlatego 26 grudnia, w święto św. Szczepana, otworzy Drzwi Święte w więzieniu Rebibbia. Będzie to namacalny znak głoszenia nadziei, nawet w tym miejscu, symbolicznym dla wszystkich więzień na świecie” – powiedział abp Fisichella, pro-prefekt Dykasterii ds. Ewangelizacji podczas konferencji prasowej w Watykanie.
„Pielgrzymi nadziei” to hasło Roku Świętego 2025, który Franciszek rozpocznie od otwarcia Drzwi Świętych w Bazylice św. Piotra w Wigilię Bożego Narodzenia. Następnie przyjdzie kolej na Drzwi Święte w więzieniu, w którym przez długi czas więziony był zamachowiec na Jana Pawła II Mehmet Ali Agca (zamach 13 maja 1981 r.). Potem papież Franciszek otworzy również „Porta Santa” w trzech rzymskich bazylikach.
Oczekiwanie
„Rzym przygotowuje się do pokazania jeszcze piękniejszego oblicza niż to, które już ma, i stopniowo znikają place budowy, które w ostatnich miesiącach wystawiały na próbę cierpliwość wszystkich” – powiedział abp Fisichella, który odpowiada z ramienia Stolicy Apostolskiej za przygotowania do Roku Świętego 2025, współpracując ściśle z władzami miasta, regionu i kraju.
Ogólny kalendarz wszystkich wydarzeń związanych z Rokiem Jubileuszowym jest dostępny na stronie internetowej Roku Świętego od kilku dni, ale początkowo tylko w języku włoskim. „Kalendarz jest stale aktualizowany o różne inicjatywy pochodzące od organizacji z całego świata. Różni się on od kalendarza najważniejszych wydarzeń, który jest dostępny online już od jakiegoś czasu. Nowy, bardziej ogólny, kalendarz jest podzielony na trzy kategorie: kategoria „Pielgrzymka”, w której znajdują się diecezje i różne organizacje, które już się zarejestrowały; kategoria „Wydarzenie kulturalne” i kategoria „Duże wydarzenie”. Mamy nadzieję, że ułatwi to przegląd licznych inicjatyw na cały Rok Święty” – powiedział abp Fisichella.
Kalendarz ważnych wydarzeń jest dostępny online w innych językach.
>>> Rok Święty 2025: kalendarz wydarzeń jubileuszowych
„Białe Ukrzyżowanie” Chagalla
Abp Fisichella poinformował o serii wydarzeń kulturalnych w Rzymie z okazji Roku Świętego: koncerty i kilka wystaw. Według niego w ciągu 40 dni około 330 000 osób już odwiedziło niewielką wystawę ze znanym przedstawieniem ukrzyżowania pt. „Chrystus świętego Jana od Krzyża” autorstwa Salvadora Dalí w rzymskim kościele na Corso. Podkreślił, że jest szczególnie dumny z faktu, że amerykańskie muzeum wypożyczyło „Białe ukrzyżowanie” Marca Chagalla na wystawę, która również planowana jest na Corso w Rzymie od końca listopada do końca stycznia. Dzieło, stworzone w 1938 roku, jest uważane za ulubiony obraz papieża Franciszka.
„Obraz ukazuje cierpienie Żydów i Jezusa”, wyjaśnił Davide Mambriani, odpowiedzialny za wydarzenia kulturne podczas Roku Świętego. „Przedstawione są gwałtowne konflikty, takie jak palenie synagog. Jezus jest przedstawiony w centrum obrazu, ukrzyżowany i symbolicznie oznaczony szalem modlitewnym. `Białe Ukrzyżowanie` wykazuje istotne wpływy XIV-wiecznej sztuki włoskiej i tematyczne powiązania z renesansowym malarstwem religijnym, zwłaszcza z dziełami Michała Anioła. Wraz z „Guernicą” Pabla Picassa, „Białe Ukrzyżowanie” jest jednym z najsilniejszych wizualnie potępień wojny i nienawiści w XX wieku, a jego przesłanie jest nadal dramatycznie aktualne” – powiedział Membriani.
Abp Fisichella poinformował również o wystawie ikon:. Rzadko prezentowane ikony z Muzeów Watykańskich będą wystawiane w krypcie kościoła św. Agnieszki na Piazza Navona od połowy grudnia do połowy lutego.
>>> Indie: na obchody Roku Świętego Kościół katolicki zaprosił inne wyznania chrześcijańskie
Watykan bierze udział w Expo ’25 w Osace
Pro-prefekt Dykasterii ds. Ewangelizacji potwierdził, że Watykan będzie obecny na Światowej Wystawie Expo w Osace w Japonii w 2025 roku, z własnym stoiskiem wewnątrz włoskiego pawilonu. „Tematem Pawilonu Stolicy Apostolskiej będzie `Piękno przynosi nadzieję`, co stanowi uniwersalne przesłanie, którym należy się dzielić ze wszystkimi odwiedzającymi. Piękno jest siłą transformującą, zdolną poruszyć ludzkie serca i obudzić pragnienie lepszego świata. Sam papież Franciszek zadeklarował, że jedyne dzieło Caravaggia przechowywane w Muzeach Watykańskich zostanie wystawione na Osaka Expo: `Złożenie do grobu`. Paradoksalnie, dzieło to niesie przesłanie nadziei. W obliczu dramatu śmierci wiemy, że istnieje wiara w zmartwychwstanie, w prawdziwe i szczere życie dane wierzącym w Chrystusa” – powiedział pro-prefekt Dykasterii ds. Ewangelizacji.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |