fot. pixabay

Papież pojedzie do „ogrodu Matki Bożej”

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.
20 lat po wizycie św. Jana Pawła II w Rumunii kraj ten odwiedzi Papież Franciszek.

Zdaniem arcybiskupa Ioana Robu będzie to swoiste dopełnienie tamtej pielgrzymki. To właśnie on w 1999 roku gościł Papieża Polaka. Rumuński hierarcha przypomina, że na papieskim szlaku znajdują się cztery miejscowości: Bukareszt, Jassy, Blaj, oraz sanktuarium maryjne w Sumuleu Ciuc w Siedmiogrodzie. Mottem wizyty są słowa: „Idźmy razem”.

Zdjęcie: pałac rumuńskiego parlamentu, Bukareszt, fot. pixabay


Hasło ma podkreślić znaczenie trwania w jedności, szczególnie w czasach stawiających na pierwszym miejscu własną korzyść, ponad dobrem wspólnym. Abp Robu jest przekonany, że papieska wizyta zaowocuje nie tylko w wymiarze Kościoła lokalnego, ale całej wspólnoty rumuńskiej. Franciszek spotka się m.in. z Patriarchą Cerkwii Prawosławnej, Danielem. Obecny czas w relacjach ekumenicznych nie jest tak sprzyjający jak wtedy, gdy na czele wspólnoty prawosławnej stał patriarcha Teoktyst. Rumuński arcybiskup zauważa, że dzisiaj odżyły elementy fundamentalistyczne „robiące wiele hałasu i szumu. Są bardziej słyszalne od głosów spokojnych i stonowanych. Wśród zwykłych wiernych panuje jednak klimat przyjaźni i bliskości” – podkreśla arcybiskup Bukaresztu. Zaznacza, że da się wyczuć wzajemny szacunek.

Zdjęcie: logo pielgrzymki


Logo papieskiej podróży zawiera wizerunek Najświętszej Maryi Panny – Maryja jest przedstawiona z rozłożonymi rękoma, które obejmują rzeszę ludzi, na której czele kroczy mężczyzna trzymający krzyż. NMP jest bardzo czczona w Rumunii zarówno przez katolików, jak i prawosławnych. Kraj ten nazywany jest „ogrodem Matki Bożej”. Abp Robu podkreśla, że ludzie są bardzo przywiązani do wiary. Prawie wszyscy przechodzący obok kościoła czynią znak krzyża. Wyraził zarazem nadzieję, że pielgrzymka będzie źródłem błogosławieństwa dla całego kraju, oraz zaowocuje pokojem i zgodą. Papież przyjął zaproszenie, jakie skierowali do niego prezydent, rząd oraz Kościół katolicki.

Po Światowych Dniach w Panamie, wizycie w Zjednoczonych Emiratach Arabskich będzie to kolejna tegoroczna pielgrzymka Franciszka. A w kalendarzu są jeszcze zaplanowane wyjazdy w inne kierunki.

Papież pojedzie do „ogrodu Matki Bożej”
6 (100%) 1 ocen.

Zobacz także
Wasze komentarze