epa05643431 Pope Francis (R) blesses a faithful as he leads the weekly general audience in the Paul VI hall, Vatican City, 23 November 2016. EPA/ETTORE FERRARI Dostawca: PAP/EPA.

Papież pozdrowił muzułmanów irańskich

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Przed audiencją ogólną 23 listopada Franciszek spotkał się w salonie przy Auli Pawła VI z uczestnikami kolokwium, które Papieska Rada ds. Dialogu Międzyreligijnego zorganizowała wraz z Islamską Organizacją Kultury i Relacji z Teheranu. Obie instytucje już od wielu lat utrzymują ze sobą kontakty. Iran, w którym – jak wiadomo – przeważa islam szyicki, wolność religijną nielicznych tam chrześcijan ogranicza do samego tylko kultu, utrzymuje jednak stosunki dyplomatyczne ze Stolicą Apostolską i podejmuje z nią inicjatywy dialogu międzyreligijnego.

Pozdrawiając obradujących papież nawiązał do dwóch niedawnych wizyt irańskich przywódców na początku tego roku w Watykanie. Najpierw odwiedził go prezydent Hasan Rouhani (26 stycznia), a następnie wiceprezydent Szahindocht Molaverdi (12 lutego), zajmująca się w jego gabinecie sprawami kobiecymi i rodzinnymi, której towarzyszyła delegacja kobiet.

„Sprawiło mi wielką radość, kiedy przybył tu prezydent Iranu. Zrobiła też na mnie duże wrażenie wasza kultura, gdy odwiedziła mnie pani wiceprezydent z grupą profesorek. Poruszyło mnie to bardzo pozytywnie i jestem z tego spotkania zadowolony. Cieszę się także, że mogę tutaj zobaczyć się z wami, jak również z tego, że prowadzony jest ten tak ważny dialog. Proszę was, byście nie zapominali modlić się za mnie, bo bardzo potrzebuję modlitw. I dziękuję wam za tę dobrą wolę dialogu, zbliżenia, braterstwa. Niech wam Pan błogosławi” – powiedział Ojciec Święty.

foto. PAP/EPA/ETTORE FERRAR

Zobacz także
Wasze komentarze