fot. EPA/GIUSEPPE LAMI

Papież przed podróżą do Grecji i Cypru: Morze Śródziemne jest wielkim cmentarzyskiem

Papież Franciszek wyrusza w czwartek na Cypr i do Grecji. Swą 35. zagraniczną podróż, która potrwa do 6 grudnia, nazwał pielgrzymką do źródeł wiary, ludzkości, kultury i Europy. To trzecia papieska podróż organizowana w nadzwyczajnych warunkach i przy specjalnych środkach sanitarnych z powodu pandemii, po tegorocznych wizytach w Iraku, na Węgrzech i Słowacji.

Główne cele podróży to rozwój dialogu ekumenicznego z prawosławiem, spotkanie ze wspólnotami katolickimi i orędzie pokoju dla Bliskiego Wschodu. Ważnym aspektem pielgrzymki do krajów Morza Śródziemnego będzie też ważna dla regionu kwestia migracji. Z migrantami papież spotka się i na Cyprze, i w Grecji. Ponownie odwiedzi grecką wyspę Lesbos, niedaleko wybrzeża Turcji – jeden z symboli kryzysu migracyjnego w minionych latach w Europie. Był tam w 2016 roku.

>>> Papież Franciszek: nie chodzi o statystyki, lecz o prawdziwych ludzi

Wyspa podzielona

Z politycznego punktu widzenia trudna będzie wizyta na Cyprze, który jest podzielony od 1974 roku. Północą wyspy administruje uznawana jedynie przez Turcję i zamieszkana przez Turków cypryjskich Turecka Republika Cypru Północnego. Zarówno w Grecji, jak i na Cyprze Franciszek przeprowadzi ekumeniczne rozmowy ze zwierzchnikami prawosławia i odprawi msze dla tamtejszych bardzo małych wspólnot katolickich. Zwracając się w specjalnym przesłaniu do Cypryjczyków i Greków papież powiedział, że ich ziemie zostały „pobłogosławione przez historię, kulturę i Ewangelię”. Franciszek zaznaczył, że odwiedzi też miejscowych katolików. „Wizyta u was – zauważył – da mi także szansę zaczerpnąć z antycznych źródeł Europy”.

Fot. Unsplash

„Myślę o tych, którzy w tych latach i również dzisiaj uciekają przed wojną i ubóstwem docierając na wybrzeża kontynentu i gdzie indziej i nie znajdują gościnności, ale wrogość i są też instrumentalnie wykorzystywani. To są nasze siostry i nasi bracia” – oświadczył Franciszek. Przypomniał, że wielu migrantów straciło życie w Morzu Śródziemnym, które jest „wielkim cmentarzyskiem”.

Wizyta na Cyprze

Papież przyleci na główne lotnisko Cypru, w Larnace wczesnym popołudniem w czwartek. Po krótkiej ceremonii powitania na lotnisku Franciszek uda się do stolicy kraju – Nikozji. Tam w katedrze maronickiej spotka się z duchowieństwem. Kolejnym punktem będzie oficjalna uroczystość powitania papieża w Pałacu Prezydenckim i spotkanie z głową państwa Nikosem Anastasiadisem. Tam również papież wygłosi przemówienie do przedstawicieli władz i społeczeństwa. W piątek Franciszek złoży wizytę arcybiskupowi Chryzostomowi II, zwierzchnikowi Cypryjskiego Kościoła Prawosławnego. W prawosławnej katedrze w Nikozji spotka się ze Świętym Synodem Kościoła Prawosławnego. Przed południem odprawi też mszę na stołecznym stadionie GSP. Następnie w godzinach popołudniowych uda się do kościoła parafialnego na ekumeniczną modlitwę z migrantami; wygłosi tam przemówienie.

Fot. Unsplash

Wizyta w Grecji

W sobotę rano Franciszek zakończy wizytę na Cyprze i odleci do Grecji. Z lotniska w Atenach uda się do Pałacu Prezydenckiego, gdzie powita go prezydent Ekaterini Sakielaropulu. Spotka się tam następnie z premierem Kyriakosem Micotakisem. Po tych rozmowach papież wygłosi przemówienie do przedstawicieli władz i greckiego społeczeństwa. Po południu Franciszek odwiedzi prawosławnego arcybiskupa Aten, zwierzchnika Kościoła Grecji Hieronima II. W rzymskokatolickiej katedrze św. Dionizego Areopagity spotka się z duchowieństwem. W niedzielę Franciszek poleci z Aten na wyspę Lesbos. To będzie jego druga wizyta w miejscu, gdzie przebywają tysiące migrantów. Pięć lat temu w drodze powrotnej do Rzymu zabrał stamtąd na pokład samolotu trzy rodziny uchodźców z Syrii. Franciszek, który od poprzedniej wizyty wspierał przebywających na Lesbos migrantów, spotka się z nimi w jednym z ośrodków pobytu. Wygłosi tam przemówienie. Po powrocie do Aten odprawi mszę w sali koncertowej Megaron. W poniedziałek papież spotka się z młodzieżą w szkole urszulanek. To będzie ostatni punkt jego pobytu w Grecji. Około południa powróci do Rzymu.

>>> Papież poleci nowymi liniami lotniczymi

Podróż ta będzie pielgrzymką śladami dwóch poprzedników Franciszka, którzy pierwsi odwiedzili Grecję i Cypr dokonując kolejnego przełomu w relacjach z prawosławiem. Święty Jan Paweł II był w Atenach w 2001 roku, a Benedykt XVI na Cyprze w 2010 r.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze