Papież przyjął pierwszą kobietę, która została rektorem włoskiego uniwersytetu katolickiego
Papież Franciszek przyjął na prywatne audiencji Elenę Beccalli, która jest pierwszą w historii kobietą na stanowisku rektora włoskiego Katolickiego Uniwersytetu Najświętszego Serca (Università Cattolica del Sacro Cuore). Rozmawiano m.in. o znaczeniu uniwersytetów, edukacji integralnej oraz realizacji projektów dla najbiedniejszych krajów.
„To było bardzo serdeczne i bogate w perspektywy spotkanie” – powiedziała Beccalli po audiencji u Ojca Świętego. Ta 51-letnia ekonomistka kierowała dotychczas Wydziałem Nauk o Bankowości, Finansach i Ubezpieczeniach, a 1 lipca rozpoczęła swą czteroletnią kadencję rektora tej prestiżowej włoskiej uczelni, na którą została wybrana 93 proc. głosów wykładowców uniwersytetu. W rozmowie z Radiem Watykańskim wskazała, że papież podkreślił konieczność kształcenia nie tylko umysłów młodych ludzi, ale również ich serc i rąk. Wskazał na ogromną rolę nauczycieli akademickich dodając, że w tej pracy nigdy nie można tracić poczucia humoru.
>>> Papież chciałby pojechać do Szanghaju
Prof. Beccali podziękowała Franciszkowi za jego troskę o środowisko uniwersyteckie i przedstawiła projekty, które Katolicki Uniwersytet Najświętszego Serca zamierza wnieść w obecne wielokulturowe społeczeństwo, w którym, jak dodała, istnieje wyraźny kryzys wartości. Podkreśliła, że uniwersytet pragnie być przede wszystkim miejscem spotkania różnych kultur i dyscyplin. „Uważam, że wzmacnianie dialogu, otwartości i interdyscyplinarności jest jedną z pierwszych cech, które charakteryzują dzisiejsze działania i naszą misję. Drugim aspektem jest docenianie integralnej formacji osoby, kultywowanie z rygorem i jakością dyscyplin właściwych dla dwunastu wydziałów, które tworzą nasz uniwersytet, a jednocześnie umożliwienie studentom wzrastania w człowieczeństwie” – powiedziała papieskiej rozgłośni. Prof. Beccali podkreśliła, że formacja integralna nie może zapominać o żadnym wymiarze człowieka, również tym duchowym. Włoska rektor zauważyła, że połączenie wymiaru duchowego i rygorystycznego szkolenia technicznego można rozwinąć tak zwanego „ducha krytycznego”, który jest bardzo poszukiwany i doceniany przez świat pracy.
Pytana o wyzwania z jakimi przychodzi jej się mierzyć rektor włoskiego uniwersytetu katolickiego przyznała, że jednym z powodów obecnego kryzysu edukacyjnego są trudności ekonomiczne, jakich doświadczają młodzi ludzie. Dlatego też kierowana przez nią uczelnia rozwija program stypendialny, by przyciągnąć także tych, którzy dziś są bardziej na marginesie. W tej grupie wymieniła m.in. dzieci urodzone we Włoszech przez emigrantów i uchodźców, które mają mniejsze możliwości edukacyjne. Wskazała też, że pilnym wyzwaniem pozostaje formowanie takich kadr, które postawią tamę pogłębiającemu się wykluczeniu edukacyjnemu.
Prof. Beccali przedstawiła papieżowi inicjatywy edukacyjne skierowane do mieszkańców najbiedniejszych krajów świata, głównie basenu Morza Śródziemnego i Afryki. Wymieniła m.in. wymianę studencką i możliwość studiowania na kampusach Katolickiego Uniwersytetu Najświętszego Serca ubogiej i wykluczonej młodzieży dzięki systemowi stypendialnemu. Zauważyła jednocześnie, że bardzo zależy jej na otwarciu się na najbiedniejsze zakątki globu i stworzeniu swoistego planu afrykańskiego, który przyczyniałby się do rozwoju edukacji i formacji wyspecjalizowanych kadr na miejscu. Przypomniała, że dzięki zdalnemu nauczaniu i ciągłemu rozwojowi technologii te wyzwania zdają się być na wyciągnięcie ręki. Prof. Beccali wskazała, że niezależnie od tego, gdzie prowadzone są działania edukacyjne i do kogo skierowane powołaniem uniwersytetu pozostaje powszechność, w której toczą się dialog i dyskusja – otwarte, wolne, interdyscyplinarne i nie bojące się pytań granicznych.
>>> Papież: prawdziwa wiara i modlitwa otwierają umysł i serce
Założony w 1921 roku w Mediolanie Katolicki Uniwersytet Najświętszego Serca obecnie ma swe siedziby w Mediolanie, Brescii, Piacenzy-Cremonie, Rzymie i Campobasso. Jego częścią jest, znana jako szpital papieży, rzymska poliklinika im. o. Agostino Gemellego, który był pierwszym, długoletnim (1921-1959) rektorem uczelni. Na Sacro Cuore wiedzę zdobywa ponad 40 tys. studentów. Co ciekawe, na tym prywatnym katolickim uniwersytecie nie ma wydziału teologii.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |