Papież przyjął premiera Belize
Franciszek przyjął 20 kwietnia w Watykańskim Pałacu Apostolskim premiera Belize – Johna Briceño, który następnie spotkał się z sekretarzem w Sekretariacie Stanu Stolicy Apostolskiej ds. stosunków z państwami i organizacjami międzynarodowymi abp. Paulem Richardem Gallagherem.
Komunikat watykańskiego biura Prasowego po rozmowach w Sekretariacie Stanu stwierdza, iż były one serdeczne i w ich toku „wyrażono zadowolenie z dobrych stosunków miedzy Belize a Stolicą Apostolską”. Poruszono zwłaszcza zaangażowanie Kościoła katolickiego w dziedzinie oświatowej i w zakresie troski o migrantów. Rozmawiano również o niektórych bieżących zagadnieniach społeczno-politycznych w tym kraju, podkreslając wkład, jaki Kościół katolicki i wartości chrześcijańskie, obecne w społeczeństwie Belize, mogą wnieść do dobra wspólnego ludności.
Johnny Antonio Briceño urodził się 17 lipca 1960 w mieście Orange Walk Town w ówczesnym Hondurasie Brytyjskim (dzisiejszym Belize). Jego ojciec Elijio Briceño był w pierwszej połowie lat osiemdziesiątych XX wieku ministrem w miejscowym rządzie, ale w 1985 ujawniono jego udział w przemycie narkotyków do USA (a także bliskich członków jego rodziny), za co trafił na kilka lat do więzienia. W 1978 John ukończył kolegium w zakresie zarządzania biznesowego a w 1985 uzyskał stopień bakałarza z tej dziedziny na Uniwersytecie Teksaskim w Austinie. Później przyszły szef rządu rozpoczął działalność polityczną i parlamentarną w swym kraju, był m.in. przewodniczącym Zjednoczonej Partii Ludowej – jednej z dwóch głównych sił politycznych w Belize. W latach 1998-2007 był wicepremierem a od 12 listopada 2020 stoi na czele rządu swego kraju, piątym w jego historii. Jest pierwszym premierem Belize, przyjętym przez papieża.
Belize jest niewielkim państwem Ameryki Środkowej, położonym w północno-wschodniej części tego regionu na półwyspie Jukatan. Na powierzchni niespełna 23 tys. km kw. mieszka ok. 390 tys. ludzi, w większości Metysów i Mulatów, ponadto żyją tam Indianie różnych grup etnicznych i inni. Prawie połowa ludności to katolicy, ponad 1/3 to protestanci, głównie zielonoświątkowcy. Do 1981, czyli przed ogłoszeniem niepodległości, kraj nosił nazwę Honduras Brytyjski. Jest to jedyne państwo środkowoamerykańskie, w którym językiem urzędowym jest nie hiszpański, ale angielski. Stolica Apostolska i Belize nawiązały stosunki dyplomatyczne 9 marca 1983.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |